banner
Gündem

Aksaray Barosundan HMK uygulamaları konulu seminer

Aksaray Barosu meslektaşlarına yönelik eğitim seminerlerine devam ediyor. Güncelliğini kaybetmeyen ‘Hukuk Mahkemeleri Kanunu’ adlı seminer Aksaray Barosu avukatları ve stajyer avukatların yoğun katılımı ile gerçekleştirdi. Baro Başkanı Av. Ferit Köse,..

Aksaray Barosundan HMK uygulamaları konulu seminer
banner

Aksaray Barosu meslektaşlarına yönelik eğitim seminerlerine devam ediyor. Güncelliğini kaybetmeyen ‘Hukuk Mahkemeleri Kanunu’ adlı seminer Aksaray Barosu avukatları ve stajyer avukatların yoğun katılımı ile gerçekleştirdi.

Baro Başkanı Av. Ferit Köse, “Pençe Kilit Harekât bölgesinde çıkan çatışma sonucunda şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve milletimize başsağlığı, yaralı askerlerimize de acil şifalar diliyorum. Hepimizin bildiği üzere gerek hukuk yargılaması, gerek ceza hukuku ve gerekse idari yargılamada bizi başarıya götürecek yol ancak davamızın tabi olduğu usul hükümlerine hâkim olmamızla mümkündür. Avukatlık mesleğinin pratiğinde görüyoruz ki davanın esasına uygulanacak temel kanunlardansa duruşma esnasında en çok ihtiyaç duyduğumuz kanun usul kanunudur. Bu sebeple usul kanununun çok iyi öğrenilmesi gerekmektedir. Usul hükümleri, başladığımız noktayla varmak istediğimiz nokta arasındaki bizi hedefe götürecek yolun haritasıdır. Maddi vakıaları açıklamak ve taleplerini ortaya koymak davanın taraflarının sorumluğunda, uygulanacak doğru maddi hukuk normlarını tespit görevi de mahkemededir. Bununla birlikte usul hükümlerinin resen tatbik edildiği gerçeği dikkate alındığında, sadece işin esasında haklı olmanın yeterli olmadığını bir gerçektir. Usulü gerekleri yerine getiremeyen veya yargılama sürecinde gösterilmesi gereken anlık refleksleri gösteremeyen tarafın davayı kaybının kaçınılmazdır. Bu gerçek bütün meslek hayatımız boyunca unutmamamız gereken en önemli hususlardan biridir. Yani usul esastan önce gelir. Aksaray Barosu olarak bu hususların önemini dikkate alarak bugün ki eğitim çalışmasını düzenlemiş bulunmaktayız. Bizleri kırmayarak şehrimize gelen kıymetli meslektaşımız Diyarbakır Barosu’ndan Av. Mehmet Erdem ve siz değerli meslektaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Katılımcı ve eğitim seminerine ilgi gösteren meslektaşlarına teşekkürlerini sunan Başkan Köse, bu tür eğitimleri sürdüreceklerini belirtti. Program sonrasında Diyarbakır Barosu Av. Mehmet Erdem ve Baro Başkanı Av. Ferit Köse eğitim programını değerlendirerek görüş alışverişinde bulundular.(Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası