Eğitim

Aksaray eğitimde yükselişte

yükseköğretime geçiş sınavında (ygs) başarı ortalamasını yükselten iller arasında aksaray ilk 10 içerisinde 6″ncı sıraya yükseldi. aksaray valiliği ve milli eğitim bakanlığının öğrencilere sağladığı imkânlar yanında İl milli eğitim müdürlüğü..

Aksaray eğitimde yükselişte
banner

yükseköğretime geçiş sınavında (ygs) başarı ortalamasını yükselten iller arasında aksaray ilk 10 içerisinde 6″ncı sıraya yükseldi.

aksaray valiliği ve milli eğitim bakanlığının öğrencilere sağladığı imkânlar yanında İl milli eğitim müdürlüğü bünyesinde kurulan komisyon marifetiyle kaynak kitap ve alanında uzman öğretmenlerin hazırladığı deneme sınavları ile kentteki öğrencilere büyük destek sağlandı.

 

yks 2021 başarı ortalaması yükselen iller ile ilgili yapılan bir analiz çalışmasında aksaray ilk on içerisindeki iller sıralamasında 6. olarak bu alanda gösterilen ilgi ve çabaların sonucu olarak başarı grafiğini yükseltti. yükseköğretim kurulunca (yÖk) yayımlanan "yükseköğretime geçişte Öğrenci hareketliliği" raporunda, sınava giren adaylar üzerinden illerin başarı sırası ortalamalarına göre dağılımı yapıldı.

 

sınava giren tüm adaylar üzerinden illerin başarı sırası ortalamasında, ankara, eskişehir, kırşehir, denizli ve bursa en başarılı iller oldu. aksaray; bursa”nın ardından 531 bin 271 ortalama ile ilk on il içinde 6. sırada yer aldı. aksaray”ı sırasıyla 533 bin 283 ortalama ile niğde, 533 bin 293 ortalama ile kayseri, 533 bin 481 ortalama ile konya, 537 bin 192 ortalama ile malatya izledi.

 

Şırnak, ardahan, artvin ve hakkâri”nin ise en düşük ortalamaya sahip iller olduğu hesaplandı. Şırnak”tan yks”ye girenlerin 614 bin 163 başarı sıralaması ortalamasına, ardahan”dan girenlerin 616 bin 621 ortalamaya, artvin”den girenlerin 621 bin 877 ortalamaya, hakkâri”den girenlerin ise 628 bin 217 ortalamaya sahip olduğu belirlendi.(haber bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası