Ekonomi

Aksaray pandemi döneminin kazanan illeri arasında

türkiye İstatistik kurumu”nun 2020 yılına ilişkin bölgesel gayrı safi yurtiçi hâsıla (gsyh) verileri kapsamında aksaray, yüzde 15.8″lik çit haneli büyüme hızıyla pandemi döneminin kazanan illeri arasında yer aldı. aksaray”a yatırım..

Aksaray pandemi döneminin kazanan illeri arasında
banner

türkiye İstatistik kurumu”nun 2020 yılına ilişkin bölgesel gayrı safi yurtiçi hâsıla (gsyh) verileri kapsamında aksaray, yüzde 15.8″lik çit haneli büyüme hızıyla pandemi döneminin kazanan illeri arasında yer aldı.
aksaray”a yatırım yapanın kazandığını dile getiren atso başkanı göktaş, ekonomik verileri değerlendirdiği açıklamasında; “covid-19″un ülkemizde görülmeye başladığı tarihten itibaren kuşkusuz dünya genelinde olduğu gibi ülkemiz genelinde de ekonomik büyümeler yavaşlamıştır. aksaray ticaret ve sanayi odası olarak bizler bu sürecin daha az kayıpla atlatılmasını sağlamak hatta pandemiyi avantaja döndürmek adına sürekli çalışmalar ve araştırmalar yaptık. bu süreçte yatırımcılara çağrıda bulunarak aksaray”a yatırım yapanın kazandığını dile getirerek şehrimizin sanayisini mevcut konumunun üzerine çıkardık. aynı zamanda imalatçı firmalarımıza seslenerek ihracata önem vermelerini ve yeni pazarlara açılmasını dile getirdik. yaptığımız tüm çalışmalarımızın bugün karşılığını almak bizleri son derece mutlu etmektedir. türkiye İstatistik kurumu tarafından hazırlanan 2020 yılına ilişkin bölgesel gsyh verilerine baktığımızda, covid-19 salgın koşullarında geçen bir yılda il ve bölge ekonomilerinin performansları görülmektedir. toplam büyüme hızının 1.79 olduğu 2020 yılında, ülkemizin 10 ilinde ekonomide küçülmeler meydana gelirken, aksaray başta olmak üzere 9 ilimizde de büyümeler olmuştur. bunlara ilaveten geçtiğimiz gün açıklanan 2021 yılı ihracat rakamlarında da aksaray, cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarak 170 milyon dolar ihracat yapmıştır. açıklanan bu rakama, merkezi İstanbul”da olup aksaray”da faaliyet gösteren dev markalarımızın rakamları da eklenmiş olsaydı şehrimizin 2 milyar dolar”a yakın ihracat rakamı ortaya çıkmış olacaktı. aksaray her geçen gün cazibe merkezi haline gelmekte ve hızla büyüme kat etmektedir. sultanhanı- eskil ve ortaköy”ümüze yapılacak organize sanayi bölgelerimizin de yatırımcıları kabul etmeye başlamasıyla birlikte türkiye”nin gelecekteki sanayi merkezi aksaray olacaktır. buradan bir kez daha tüm yerli ve yabancı yatırımcılara seslenmek istiyorum. İstatiksel rakamlar ortada. aksaray”a yatırım yapanın kazanıyor. tüm yatırımcıları şehrimize davet ediyorum” dedi. (haber bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL