Gündem

Aksaray TEKNOFEST finaline ev sahipliği yaptı

TEKNOFEST 2023 Türksat8. Model Uydu Yarışmasının Final etabı Aksaray/Tuz Gölü’nde gerçekleştirildi. 100’ün üzerinde takımın ilk başvuruyu yaptığı yarışmada finale kalan 15 üniversite takımı Aksaray’da yarıştı. Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Ulaştırma..

Aksaray TEKNOFEST  finaline ev sahipliği yaptı
banner

TEKNOFEST 2023 Türksat8. Model Uydu Yarışmasının Final etabı Aksaray/Tuz Gölü’nde gerçekleştirildi. 100’ün üzerinde takımın ilk başvuruyu yaptığı yarışmada finale kalan 15 üniversite takımı Aksaray’da yarıştı.

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Sivil Havacılık Genel Müdürü Prof.Dr. Kemal Yüksek ile yarışmaya katılan takımları ziyaret ederek bilgi aldı.

Aksaray-Tuz Gölü Hisar-A atış alanındaki yarışma ile ilgili açıklamada bulunan Türksat Genel Müdürü Ertok;son üç yıldır model uydu yarışmalarının final etaplarını Aksaray-Tuz Gölü’nde gerçekleştirdiklerini söyledi.

Final etabı için 15 üniversite takımının yarıştığını belirten Ertok; “Şu ana kadar 10 takım uçuşunu tamamladı. Önümüzde 5 uçuş kaldı. Gerekli değerlendirmemizi, puanlamalarımızı yapacağız. İnşallah bu hafta sonu TEKNOFEST’te Sayın Cumhurbaşkanımızın elinden birinci, ikinci, üçüncü olan takımlarımız ödüllerini alacak. Biz bu yarışmayı 8 yıldır düzenliyoruz. Bu sene 100’ün üzerinde takım ilk başvuruyu yaptı. Model uydu yarışmasında biz aşama aşama ilerliyoruz. Bir uydunun tasarımı, daha sonraki kritik tasarım aşaması, daha sonra uçuş testleri ile birlikte en son bugünkü uçuş aşamasına geliyoruz. O yüzden en az 6 ay süren bir yarışmadan bahsediyoruz. Üniversite öğrencilerini bu 6 ay önce biz mentorlarımız tarafından eğitilerek gerekli yönlendirmelerde bulunarak aslında yardımcı olarak devam ediyoruz. Böylece aslında bir uydunun tasarımından üretimine, testine, uçuna kadar hangi aşamalardan geçtiğini öğrencimizin öğrenmesini sağlıyoruz.”

Son 4 yıldır özellikle TEKNOFEST kapsamında düzenledikleri yarışma için ciddi talep olduğunu ifade eden Ertok; “Yarışmaya her yıl yüzün üzerinde takım başvuru yapıyor, son 2 yıldır özellikle yurtdışından takımlarda başvuru yapıyor.  Bu sene Endonezya’dan da bir ekip var. Geçen sene de dereceye girmişlerdi. Biz bu yarışmayı daha Uluslararası bir hale getirerek, Türkiye’yi bu konuda merkez haline getirmek istiyoruz” dedi. (Haber Bülteni)

 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası