Gündem

AKSARAY’DA 5’İNCİ KİTAP FUARI RÜZGARI ESİYOR

Okuyan şehir Aksaray Aksaray Belediyesi tarafından düzenlenen ‘5. Aksaray Kitap Günleri’ kitapseverlerin yoğun ilgisiyle başladı. Türkiye’nin ziyaretçi sayısı, etkinlik ve katılımcı açısından en büyük kitap fuarlarından biri olan Aksaray Kitap..

AKSARAY’DA 5’İNCİ KİTAP FUARI RÜZGARI ESİYOR
banner

Okuyan şehir Aksaray

Aksaray Belediyesi tarafından düzenlenen ‘5. Aksaray Kitap Günleri’ kitapseverlerin yoğun ilgisiyle başladı. Türkiye’nin ziyaretçi sayısı, etkinlik ve katılımcı açısından en büyük kitap fuarlarından biri olan Aksaray Kitap Günleri, bu yıl 5’inci kez kapılarını kitapseverlere açtı. Yoğun katılımla gerçekleşen açılış programının ardından kitap stantlarına akın yaşandı.

‘Aksaray Kitap Günleri’nin açılışına Aksaray Valisi Mehmet Ali Kumbuzoğlu, Milletvekili Cengiz Aydoğdu, Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpay Arıbaş, STK temsilcileri, Siyasi Partilerin İl Başkanları, Muhtarlar, Belediye Meclis üyeleri, İl Müdürleri ile çok sayıda öğrenci ve öğretmen katılım sağladı.

Vatandaşların yoğun ilgi ile katılım sağladığı Kitap Günleri resmi açılış töreni Kuran’ı Kerim tilaveti ve İstiklal Marşı ile başladı. İl Müftüsü Veysel Işıldar’ın dualarının ardından söyleşisini gerçekleştirmek için sahneye çıkan Gazeteci Yazar Zafer Şahin gençlere okumanın önemini anlattı.

‘BELEDİYEMİZ KÜLTÜREL VE SOSYAL ETKİNLİKLERE İMZA ATIYOR’

Aksaray Valisi Mehmet Ali Kumbuzoğlu ise konuşmasında bu yıl 5’incisi düzenlenen kitap günlerine katılmaktan çok büyük heyecan duyduğunu söyledi. Kumbuzoğlu,  “Kitap günleri etkinliği 9 gün boyunca devam edecek. Çok güzel etkinlikler olacak, bu etkinlikler esnasında heyecan duyacağımız yazarlarımızla birlikte olacağız. Hayati İnanç, Mete Yarar ve aralarında Dursun Ali Erzincanlı’nın da olduğu 30 şair ve yazarımızla birlikte burada olacağız. Yüzden fazla standı gezeceğiz, yaklaşık 50 bin öğrenci olmak üzere 110 bin ziyaretçimizi inşallah burada hep birlikte ağırlayacağız. Çocuk etkinlikleri, tiyatrolar ve gösteriler çocuklarımız için sahne alacaklar. Belediye Başkanımız Evren Dinçer ve ekibini, burada emeği geçen herkesi yürekten tebrik ediyorum. Belediyecilik sadece kaldırım, kanalizasyon veya yol yapmak değil aynı zamanda gençler ve çocuklar için kültürel, sosyal etkinliklere de el atmaktır” dedi.

‘HER MEDENİYETİN BİR KİTABI VARDIR’

Kitap günlerinin Aksaray’a yakışan en güzel günlerden biri olduğunu ifade eden Milletvekili Cengiz Aydoğdu,  “Dünyanın bir araya gelince en güzel ifadesi olan iki kelimesi kitap ve insandır. İnsan mutlaka kitapla bir araya gelir. Mutlaka her birey insanlığını bir kitaptan alır. Nasıl insan olunacağını bir kitaptan öğrenir. Dünyanın bütün kültürleri bütün medeniyetleri bir kitaba dayanır. Her medeniyetin bir kitabı vardır. Fakat kitap ve insandan başka bir araya geldiğinde daha anlamlı olan bir şey vardır, oda kitap ve çocuktur. Bu anlamlı günde kitaplarla insanları bir araya getiren ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kitap günlerinin hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

‘BÖLGEDE DE TAKİP EDİLEN BİR ETKİNLİK OLDU’

Dinçer, Aksaray’ın çok hızlı gelişen bir şehir olduğunu; okuyan, araştıran ve çalışkan genç nüfusa sahip olduklarını söyledi.

15 bin metrekare alanıyla bölgenin en büyü  k kitap etkinliklerinden birini icra ettiklerini dile getiren Dinçer şöyle konuştu: “Aksaray Kitap Günleri’ne yoğun katılım olması bizi çok memnun ediyor. Kitap Günlerimiz 22 Ekim’e kadar devam edecek. Hemşehrilerimiz her zaman olduğu gibi yine çok yoğun ilgi gösteriyor. Söyleşiler, yazarlarımızın imza sıralarının yoğunluğu ne kadar doğru bir iş yaptığımızın göstergesidir. Aksaray okuyan bir şehir. Kitap Günleri de bunun bir neticesi olarak her yıl kesintisiz şekilde devam ediyor. Aslında sadece kitabın değil, kültürün de çok önemli bir etkinliğini birlikte icra ediyoruz. Bu işleri yaparken en büyük destekçimiz sizlersiniz. Her yıl bu salonlar diğer şehirleri imrendirecek kadar yoğun bir şekilde doluyor. İnşallah okuyan bir şehir olan Aksaray’ımızda sizleri kitapla buluşturmak için çalışmaya devam edeceğiz. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma, yazarlarımıza, yayınevlerimize teşekkür ediyorum. Aksaray Kitap Günleri artık sadece Aksaray’da değil, bölgede de takip edilen bir etkinlik haline dönüştü. İnşallah gelecek yıldan itibaren daha farklı programlarla, etkinliklerle sizlerle birlikte olmaya devam edeceğiz. Ayrıca çocuklarınızın elinden tutup geldiğiniz için teşekkür ediyorum. Bu yaşta onlar kitapla buluşacak ki geleceğin Türkiye’sini inşa edecekler. Biz buna inanıyoruz. Büyük ve güçlü ‘Türkiye Yüzyılı’ onların emekleriyle çok daha güçlü olacak. Tüm kitapseverleri etkinliğimize katılmaya davet ediyorum.”

Yüzbinlerce kitap, 95 yayınevi ve 29 yazarın yer alacağı 5. Aksaray Kitap Günleri’nde; konferanslar, imza günleri, yazar buluşmaları, atölye çalışmaları, gösteriler ve tiyatrolarla sayısız etkinlik düzenlenecek. 14 Ekim Cumartesi günü başlayan Kitap Günlerini ilk 2 günde 40 binin üzerinde kitapsever ziyaret etti. Foto: Kamil İPEKLİ/ Haber :Erkan ALTUNTAŞ

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası