banner
Gündem

Aksaray’da arpa hasadı başladı

Nüfusunun büyük bir bölümününtarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Aksaray’da 2024 yılı hububat hasat dönemi başladı. Ekili tarım arazilerinde biçerdöverler tarlaya girerek hububatları hasat ederken, bu yıl rekoltenin geçmiş yıllara oranla..

Aksaray’da arpa hasadı başladı
banner

Nüfusunun büyük bir bölümününtarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Aksaray’da 2024 yılı hububat hasat dönemi başladı. Ekili tarım arazilerinde biçerdöverler tarlaya girerek hububatları hasat ederken, bu yıl rekoltenin geçmiş yıllara oranla daha yüksek olması bekleniyor.

Hububat hasadının başlamasıyla birlikte ekili tarım arazilerinde incelemelerde bulunan Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, hasadın başladığını belirterek, “2024 yılının hasadı Aksaray’da bugün itibariyle başladı. 2024 yılı arpa hasadının bereketli, kazasız, belasız geçmesini yüce Allah’tan diliyorum. Tarlada, arazide üretmek o kadar kolay değil. Aksaray’da ciddi şekilde afat oldu, dolu vurdu. Bugün de arpa biçiyoruz. Arpada Türkiye’de ilk 10’dayız. Girdilerin ciddi şekilde yüksek olması nedeniyle üreticilerimiz de şu anda maddi yönden ciddi şekilde sıkıntı çekiyor. İnşallah hükumetimiz verilen fiyatı gözden geçirerek üreticimizi memnun edecek bir fiyat belirler. Sanayicimizin de üreticimize, borsaya veya alım merkezine gittiğinde üreticilerimize iyi fiyat vermelerini istiyoruz. Biz üretmezsek ne sanayici ne de borsadaki esnaf ticaret yapamaz. Eli nasırlı köylüye, üreticiye esnafların, sanayicilerin sahip çıkması lazım” dedi.

‘SULU ALANDA VERİM

İYİ KURUDA SIKINTI VAR’

Şanlı tarım işletmecisi Hidayet Şanlı, ise sulu alanlarda verimin iyi olduğunu ancak kuru alanlarda sıkıntıların olabileceğini ifade ederek; “İlk hasat biçim arpalarımız işletmemize geldi. Sedat Dölek isimli çiftçimiz sulu alandan üretip getirdiği 23 ton arpalı 6 bin 800 liraya aldık. Bu yıl sulu alandan dekardan 500 kilo ürün hasat etmiş çiftçimiz. Kuru alanda ise bölgemizde sıkıntı var. Kuru alanda ise dekardan 200 kilo yakın ürün alınıyor. İnşallah bereketli bir sezon geçiririz” diye konuştu.  Haber:Erkan ALTUNTAŞ

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası