banner
Siyaset

Aksaray’da kentsel dönüşümün temeli Özhaseki ile atıldı

BAKAN ÖZHASEKİ: ‘’BELEDİYE BAŞKANIMIZIN HERZAMAN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ’’ Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer tarafından Hamidiye Mahallesinde başlatılan kentsel dönüşüm projesinin temel atma töreni Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı..

Aksaray’da kentsel dönüşümün temeli Özhaseki ile atıldı
banner

BAKAN ÖZHASEKİ: ‘’BELEDİYE BAŞKANIMIZIN HERZAMAN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ’’

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer tarafından Hamidiye Mahallesinde başlatılan kentsel dönüşüm projesinin temel atma töreni Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katılımı ile yapıldı.

Özhaseki ve beraberindeki TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Kentsel Dönüşüm Başkanı Hakkı Alp, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Abdullah Uçan, İlbank Genel Müdür Yardımcıları Erdoğan Topçu ve Ferit yüksel kentsel dönüşüm alanında incelemelerde bulundu.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ve beraberindeki heyeti Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer ile birlikte karşılayan Vali Mehmet Ali Kumbuzoğlu,  AK Parti İl Başkanı Hamza Aktürk, MHP İl Başkanı Burhanettin Karataş,  AK Parti il yönetim kurulu üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaşta temel atma töreninin yapıldığı alanda hazır bulundu.

 ‘TÜRKİYE’NİN HER YERİNDE KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ DESTEKLİYORUZ’

Törende konuşan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, geçtiğimiz yıl yaşanan Kahramanmaraş depremi sürecinde ve sonrasında yaşananlar hakkında bilgiler verdi. Özhaseki “Ülkemiz deprem kuşağı üzerinde yer alıyor bu sebeple herkesin bunu bilerek hareket etmesi gerekiyor. Geçtiğimiz yıl Kahramanmaraş depreminin ardından tüm ülke asrın dayanışma örneğini gösterdi. O dayanışma bugünde devam ediyor. Biz tüm belediyelerimiz deprem bölgesinde çalışmalar gerçekleştirdi. Bugünde o bölge yıkılan evlerin yerine yenileri yapılıyor. Biz tüm belediyeleri kentsel dönüşüme teşvik etmek adına çalışmalar yapıyoruz. Deprem siyaset üstü bir olaydır. Türkiye’nin her yerinde kentsel dönüşümü destekliyoruz. Aksaray Belediyesi gibi birçok belediyemizde şehirlerinde kentsel dönüşüm gerektiren mahalleleri tespit ederek oralarda dönüşümü başlatıyor. Kentsel dönüşümde en önemli konulardan biri de hak sahiplerinin rızasıdır. Bu konuda da sizlerden de destek bekliyoruz. Evren Başkanımıza bu konuda yardımcı olun destek verin ve kentsel dönüşüm sürecini kolaylaştırın. Burada yaptığımız temel atma töreninin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Kazasız belasız bir inşaat sürecinin geçmesini diliyorum. İnşallah müteahhit firmamızda planlanan tarihte konutları teslim edecektir. Bizde gelip yenilenen mahallemizin kurdelesini keseceğiz” diye konuştu.

‘TÜRKİYE YÜZYILINA YAKIŞIR BİR ADIM’

Kentsel dönüşümün tüm Aksaray’a hayırlı olmasını dileyen Aksaray Valisi Mehmet Ali Kumbuzoğlu; “Aksaray güçlü tanımı ve yüksek turizm potansiyeli ile sizlerin öncülüğünde Türkiye yüz yılına yakışır bir şekilde her geçen gün gelişiyor ve güzelleşiyor. Bu anlamda kentsel dönüşüm rüzgarında da sizlerin öncülüğünde de hissediyoruz. Bu şehrin valisi olarak yürekten ifade etmek isterim ki Türkiye yüz yılına yaraşır bir şiir olma yolunda ilk defa devreye konulan bu kentsel dönüşüm projesi tüm Aksaraylılara ap ayrı bir heyecan kazandırdı.  Zatıalinizin bu konuda hizmetleriniz de ziyadesiyle mutlu etmiştir sayın bakanım. Turizm potansiyelini canlandıracak ve marka değerini artıracak projeler yürütüyoruz. Bunlardan bir tanesi Konya güzergahı üzerinde yer alan sultan hanı kervansaray restorasyon projesiydi. Bu proje turizmi canlandırmak açısından çok önemliydi. Sultanhanı şimdiden Aksaray’ın gözdesi haline gelmiştir. Bir diğer proje ise Ihlara Vadisi karşılama mekanizması. Bu da zatıalinizin desteğiyle nasip olursa Mayıs ayında gerçekleştireceğiz. Bir diğer tesisimiz de belediye başkanımız Evren Dinçer’in projesi cam terası herkesin önünde teşekkürlerimi sunuyorum. Bu proje ise Ihlara’ya özellikle yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın zorlanması nedeniyle bu cam terası üzerinden ziyaretlerini yapabilecekler” dedi.

‘KENTSEL DÖNÜŞÜMLERDE EN ÖNEMLİ KONU VATANDAŞLARIN DESTEĞİDİR’

Şehrin kalbi konumundaki Hamidiye Mahallesinde yapımına başlanılan kentsel dönüşüm projesini kürsüde tanıtan Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer; “Ülkemizin Sayın Cumhurbaşkanımızın malum olduğu üzere en önemli konusu Kentsel Dönüşüm konusu oldu. 2019 yılında adaya olduğumuzda şehrimizin merkezinde kanayan bir yara olması bizim bu adımı atmamız için en önemli faktörlerden birisi oldu. Gece gündüz demeden çalışmalara başladık. Kentsel dönüşümlerde en önemli konu vatandaşların desteğidir. Bizde bunu yapmak adına vatandaşlarımızı bilgilendirmek adına ofis kurduk. Şeffaf ve açık bir şekilde vatandaşlarımızı bilgilendirdik. Bu mahallemizde 42 yıllık bir binanın yıkımı gerçekleştirerek yıkım çalışmalarına başlamış olduk. Hamidiye Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi 22 bin 250 metrekare (2.25 hektar) alan üzerinde 624 bağımsız birimin dönüşümünü kapsıyor. Kentsel Dönüşüm Rezerv Yapı alanında 80 adet yapının yıkım işlemi tamamlandı. 556 hak sahibinin bulunduğu proje, 2 ada ve 13 blok şeklinde hayata geçecek. Dönüşüm projemizde vatandaşlarımızın güvenli, sağlıklı ve kaliteli ortamlarda barınma ihtiyacının karşılanması adına: 270 konut bağımsız birim,  178 ticaret bağımsız birim,  126 ofis bağımsız birim hayata geçecek.Kentsel dönüşüm projemiz tamamlandığında 25 metrelik yeni bir caddesi ve alanın tamamını kapsayacak 2 katlı 650 araçlık otopark yer alacak.  Hamidiye Mahallemizde, kentsel dönüşüm projemizi gerçekleştirdiğimizde yeni bulvarı, sosyal donatı alanları, yeşil alanları, oto parkları ve modern binaları ile yeni bir merkezi yaşam olacak. Hamidiye Kentsel Dönüşüm projesinin yapım işi 500 takvim günüdür. 2025 yılında Nisan ayında inşallah projemizi tamamlamış olacağız. Hamidiye Kentsel Dönüşüm Projesi’nde inşaat gerçekleşme oranı yüzde 17’dir.  Yapılarını kentsel dönüşüme veren hak sahiplerine kira yardımları devam ediyor. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Sayın bakanımızın ve kentsel dönüşümün gerçekleşmesi adına destek veren tüm kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. Kazasız bir inşaat süreci gerçekleştirerek planladığımız tarihte vatandaşlarımızı konutlarını teslim etmeyi ümit ediyorum” dedi. Foto- Haber: Şeyda COŞAR

 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası