Gündem

Aksaray’da nesli tükenmekte olan şah kartalı görüntülendi

Aksaray’da kuş gözlemcisi ve doğa fotoğrafçısı Emrah Kayhan, Doğantarla köyü kırsalında fotoğraf çekimi sırasında nesli tükenme tehdidi altındaki şah kartalına rastladı. Kartalı görüntüleyen Emrah Kayhan, “Türkiye’deki popülasyonu 50-80 çift olduğu..

Aksaray’da nesli tükenmekte olan şah kartalı görüntülendi
banner

Aksaray’da kuş gözlemcisi ve doğa fotoğrafçısı Emrah Kayhan, Doğantarla köyü kırsalında fotoğraf çekimi sırasında nesli tükenme tehdidi altındaki şah kartalına rastladı.

Kartalı görüntüleyen Emrah Kayhan, “Türkiye’deki popülasyonu 50-80 çift olduğu tahmin edilen şah kartalını Doğantarla köyü kırsalı, Mamasın Barajı bölgesinde uçarken gördüm. Hakkâri Yüksekova’dan Türkiye’nin birçok bölgesinden kuş gözlem ve fotoğrafçılarının katıldığı Aksaray kampında nesli tükenme tehlikesi altında olan şah kartalını hemen fotoğrafladım. Daha öncesinde kartal türlerinden küçük kartal, yılan kartalı, kaya kartalı, balık karatalı, bozkır kartalı gibi kartallar Aksaray semalarında görülmüştü. Bu kez de şah kartalının kaydı yapılmış oldu. Önemli sulak ve yaşam alanlarına sahip olan Aksaray’da yırtıcı kuşların büyük bölümüne ev sahipliği yaptığını da tespit ettik. Tuz Gölü havzasındaki yaşam alanlarının büyük kısmı susuzluktan yok olma tehlikesi ile karşı karşıya iken şah kartalını görmek bizleri memnun etti” diye konuştu. Haber: Erkan ALTUNTAŞ

 

 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL