banner
Gündem

Aksaray’ın bitki florası keşfedilmeye değer

Aksaray Belediyesi destekleriyle 2 yıl süren bir çalışma sonucu Aksaray’ın zengin bitki çeşitliliği ve florasını anlatan 3 ciltlik bir kitap serisi hazırlandı. Aksaray’ın benzersiz bitki çeşitliliği, Türkiye’nin dikkat çeken doğa,..

Aksaray’ın bitki florası keşfedilmeye değer
banner

Aksaray Belediyesi destekleriyle 2 yıl süren bir çalışma sonucu Aksaray’ın zengin bitki çeşitliliği ve florasını anlatan 3 ciltlik bir kitap serisi hazırlandı. Aksaray’ın benzersiz bitki çeşitliliği, Türkiye’nin dikkat çeken doğa, coğrafya ve keşif dergilerinden biri olan Atlas Dergisi’nde geniş yer buldu.
Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Aksaray’ın biyolojik zenginliğini ortaya çıkaran 3 ciltlik seri kitabının birçok proje ve çalışmaya da kaynak olmaya devam ettiğini açıkladı. Aksaray Belediyesinin katkılarıyla ve proje yürütücülüğünü doktora öğrencisi Hakan Öztürk üstlendiği ve Aksaray Üniversitesi biyoloji bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Seher Karaman ve Prof. Dr. Mehtap Tekşen’in akademik çalışmalarıyla Aksaray’ın endemik, tıbbi aromatik ve ekonomik bitki türlerinin tespiti tamamlandı. 2 yıl süren saha çalışmaları sonucu ‘Aksaray’ın Endemik ve Geofit Bitkileri’, ‘Aksaray Tıbbı Aromatik Bitkileri’ ve ‘Aksaray Ekonomik Bitkileri’ adı altında 3 ciltten oluşan bir kitap serisi ortaya çıktı.
Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in destekleriyle Aksaray’ın doğal güzelliklerini ve bitki örtüsünü yakından tanıtmayı amaçlayan proje çalışması, şehrin doğal kaynaklarını ve biyoçeşitliliğini anlatan adına önemli bir adım oldu.

‘AKSARAY’IN KÜLTÜRÜNÜ YANSITAN
ÖĞELERE DE YER VERİLDİ’

Aksaray’ın ekolojik zenginliklerini keşfetmek isteyenler için kapsamlı bir kaynak niteliği taşıyan proje çalışması, Atlas Dergisinde geniş yer buldu. Proje, Atlas Dergisinin Haziran 2024 sayısında ‘Aksaray Coğrafyası Bitki Bilgeliği’ başlığı ile kapak oldu. Dergi içeriğinde Aksaray’ın tarihi ve turist ile gastronomik bitkileri detaylı olarak okuyuculara aktarıldı. Ayrıca yazıda Aksaray’ın coğrafi işaretlerle tescillenen İnceelek Tatlısının yanında şehre özgü olan Firik Ütme, Gelveri Çöreği gibi tatlarının yanında; Halı Tamiri, Kök Boya, Taşpınar Halısı gibi kültürünü yansıtan öğelere de yer verildi.
Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, projenin Atlas Dergisi gibi önemli yayın organlarında geniş yer bulmasının, Aksaray’ın biyolojik çeşitliliğinin ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılmasına vesile olduğunu dile getirdi. Başkan Dinçer, “Aksaray coğrafyasına ait bitki çeşitliliğini, şehrin doğal güzelliklerini ve kültürel mirasını anlatan projemiz, ülkemize geniş kitlelere ulaşan Atlas Dergisinde yayımlandı. Aksaray’ımızın tarihi, turistik değerleri ile gastronomik özelliklerini yansıtan bitki türleri tanıtmaya ve şehrimizin marka değerini yükseltecek her projeye destek vermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası