Gündem

Aksaray’ın değerleri gün yüzüne çıkıyor

GENÇLERİN BEDRİYE MEDRESESİNİ ÇOK SEVDİĞİNİ SÖYLEYEN BAŞKAN DİNÇER; “BEDRİYE MEDRESESİ TARİHTEKİ MİSYONUNU ÜSTLENMEYE DEVAM EDECEK” DEDİ Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, göreve geldiği ilk günden itibaren şehrin muhtelif yerlerinde..

Aksaray’ın değerleri gün yüzüne çıkıyor
banner

GENÇLERİN BEDRİYE MEDRESESİNİ ÇOK SEVDİĞİNİ SÖYLEYEN BAŞKAN DİNÇER; “BEDRİYE MEDRESESİ TARİHTEKİ MİSYONUNU ÜSTLENMEYE DEVAM EDECEK” DEDİ

Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, göreve geldiği ilk günden itibaren şehrin muhtelif yerlerinde yer alan tarihi dokuları yeniden ayağa kaldırmak ve bu eserleri aslına uygun olarak restore edip gelecek nesillere taşımak için çalışma başlattıklarını söyledi.

‘BEDRİYE MEDRESESİ GEÇMİŞ TARİHE TANIKLIK ETMİŞTİR’

Kültürel mirasları gelecek nesillere aktarılması amacıyla Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Bedriye Medresesini gün yüzüne çıkarttıklarını ifade eden Başkan Dinçer, Bedriye Medresesi’nin geçmiş tarihe tanıklık etmiş Aksaray’ın en önemli değerlerinden birisi olduğunu söyledi.

Dinçer; “Şehrimizin her noktası tarihe tanıklık etmiş ecdat yadigarı eserlerimiz mevcut. Bir Selçuklu şehri olan Aksaray’da özellikle Selçuklu döneminden kalan birçok tarihi yapı var. Bu eserleri gelecek nesillere taşımak adına yaptığımız çalışmalardan biri olan Bedriye Medresesi tarihteki misyonunu taşıyarak yine ilim irfan merkezi görevini sürdürmeye devam edecek. Aksaray’ımıza hayırlı olsun” diye konuştu.

TARİH, KİTAP VE KAHVE KOKUSU BİR ARADA

Daha önce köprü, türbe, köşk hamam gibi birçok tarihi eseri restore eden Aksaray Belediyesi son olarak Taşpazar Mahallesi’nde bulunan Bedriye Medresesinin restorasyonu tamamlayarak hizmete açtı. Tarih, kitap ve kahve kokusunu bir arada barındıran Bedriye Medresesi gençlerin yeni gözde mekânı oldu. Kısa süre önce hizmete giren tarihi mekânda kimi öğrenciler ders çalışmayı tercih ederken kimi ziyaretçilerde birbirinden farklı renk ve özelliklerdeki doğal taş müzesini ziyaret edebiliyorlar. Kısa sürede gençlerin uğrak noktası haline gelen tarihi mekânda öğrenci dostu fiyatlar memnuniyetle karşılandı. Aksaray halkı da yapılan bu çalışmaları şehrin tarihi kimliği ve turizm açısından çok kıymetli dokunuşlar olarak değerlendirdi. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası