Özel

Aksaray’ın en eski matbaacısı

Aksaray’da 55 yıldır gazeteleri ve kitap yapraklarını tek tek dizerek cilt haline getiren 71 yaşındaki Lütfü Kargın matbaa sanatını yaşatıyor. Lütfü Kargın , “1968 yılında matbaa işine başladım.1978 yılında Aksaray..

Aksaray’ın en eski matbaacısı
banner

Aksaray’da 55 yıldır gazeteleri ve kitap yapraklarını tek tek dizerek cilt haline getiren 71 yaşındaki Lütfü Kargın matbaa sanatını yaşatıyor.

Lütfü Kargın , “1968 yılında matbaa işine başladım.1978 yılında Aksaray Belediyesi matbaasında işe devam

ettim. 2000 yılında emekli oldum.  Emekli olunca mesleğimden kopamadım ve gazetelerin cilt işi ile matbaacıların kitap ciltleme işini evimin bodrumunda 23 yıldır yapıyorum” dedi.

Mesleğin zevkli ama biraz zaman isteyen zahmetli bir iş olduğunu belirten Kargın, “Emekli olduğum için gazetelerle ve kitaplarla uğraşırken hem vakit geçiriyorum hemde ekonomik olarak kazanç elde ediyorum. Matbaacılar bu işi yapmıyor. Çünkü cilt bölümü farklı bir alandır. Dizgi, baskı ve keski bölümü farklıdır. Ben sadece bana gelen ürünleri tek tek dizip kitap haline getiriyorum. Fasikülü de dikiş makinesi olmadığı için elle yapıyorum. Büyük şehirlerde dikiş makinesi ile diziliyor. Dikiş makinesi ile yapılan sökülünce hepsi sıra ile sökülüp gelir. Benimki ise sökülmez. Benim yaptığımı kesmeyince yerinden çıkaramazsınız. Bu işi sadece Aksaray’da 2 kişi yapıyor. Mesleğimi matbaacılara öğretmek istedim ama maalesef eleman bulamadım. Üzerindeki yazıları eski usul kurşun harflerle kumpas yardımıyla diziyorum. Daha sonra demirle  sıkıştırıyorum. Daha sonra ısıtıp yaldız koyup isim ve harfleri kitabın üzerine çıkartarak işimi bitirip müşterilerime teslim ediyorum. Bir çok yerde son sistem makinelerle yapıyorlar. Ben ise 55 yıl önce öğrendiğim sanatla mesleğimi icra ediyorum” diye konuştu. Foto-Haber : Şeyda COŞAR

 

 

 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası