banner
Özel

Aksaray’ın kitap durağı yıllara meydan okuyor

99 yıl önce kazma vurulan Aksaray İl Halk Kütüphanesi günümüzde de işlevini sürdürerek 7’den 70’e tüm Aksaray halkının kitap durağı olarak hizmet veriyor. Aksaray’da 99 yıldır hizmet veren ve şehrin..

Aksaray’ın kitap durağı  yıllara meydan okuyor
banner

99 yıl önce kazma vurulan Aksaray İl Halk Kütüphanesi günümüzde de işlevini sürdürerek 7’den 70’e tüm Aksaray halkının kitap durağı olarak hizmet veriyor. Aksaray’da 99 yıldır hizmet veren ve şehrin sembollerinden biri olan Aksaray İl Halk Kütüphanesi yüzüncü yılında kitap sayısını artırıp 7’den 70’e her kişiye dokunmayı hedefliyor. 40 bine yakın kitap varlığı bulunan kütüphane hem öğrencilere hem de yetişkinlere hizmet veriyor.

100 YILIMIZA KİTAP AŞKIYLA HAZIRLANIYORUZ

Aksaray İl Halk Kütüphanesi’nin hizmete başladığı günden bu yana aynı amaçla hizmet veren Türkiye’nin ender kütüphanelerinden birisi olduğuna vurgu yapan Aksaray İl Halk Kütüphanesi Müdürü Çağatay Van, “Hizmet binamızın temellerinin atılışının 100’üncü yılana 1 adım uzaklıktayız. 1924 yılında inşasına başlanmış ve 1926 yılında hizmet açılmıştır. Bizde yüzüncü yılımıza özel adımlar atıyoruz. Temelin atıldığı o ilk günkü şevk ve amaçla öğrencilerimize ve kitapseverlere hizmet veriyoruz.  Okullarımızın yeni eğitim öğretim dönemine başlamasıyla birlikte kütüphanemize talep artamaya başladı. Gerek ödünç alma servisi, gerekse üniversiteye hazırlanan gençlerimiz için oluşturduğumuz çalışma alanları yoğun bir mesai sürecine girdi. Bu imkanlardan faydalanarak ders çalışan ve kütüphanemizi aktif kullanan öğrencilerimiz bizleri mutlu ediyor” dedi.

39 BİN 816 KİTAP VARLIĞI İLE HİZMET EDİYORUZ

Kitap koleksiyonuna yakın dönemde yapacakları takviyelerle ve iyileştirmelerle ödünç verme bölümünü daha da hızlandıracaklarını belirten Van, “Mevcut olarak 39 bin 816 kitap varlığı ile hizmet veriyoruz. Alt katta da çocuklarımıza özel bir bölümümüz var. Halk kütüphanesi gerçeğini göz önünde bulundurarak öğrenci ağrılığının yanında yetişkin, örgün eğitimini tamamlamış yada dışında kalmış halkımızın taleplerini yerine getirme noktasında çaba sarf ediyoruz. Yaptığımız koleksiyon seçimleri ve etkinliklerimizle sadece öğrencilerin kullandığı bir mekan değil yetişkinlerin de rahat bir şekilde kullanabildiği bir kütüphane haline geldik. Gezici kütüphanemiz ise Kasım ayında tekrardan hizmete vermeye başlayacak. Gezici kütüphanenin uğrayacakları duraklar ile sefer sayılarına da vatandaşlarımıza duyuracağız. Kitap okuma alışkanlığı kazandırmak adına da 7’den 70’e herkesime yönelik faaliyetlerimiz oluyor” diye konuştu. Foto- Haber: Erkan ALTUNTAŞ

 

 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası