Gündem

Aksaraylı 197 şehidin anısı bu müzede yaşatılacak

Aksaray Belediyesi tarafından oluşturulan ‘Aksaray Şehitler Müzesi’ sergiye açıldı. İçerisinde şehitlere ait en özel eşyaların yer aldığı müzenin açılışına önceki dönem Milli Savunma Bakanı ve Kayseri Milletvekili Hulusi Akar, Vali..

Aksaraylı 197 şehidin anısı bu müzede yaşatılacak
banner

Aksaray Belediyesi tarafından oluşturulan ‘Aksaray Şehitler Müzesi’ sergiye açıldı. İçerisinde şehitlere ait en özel eşyaların yer aldığı müzenin açılışına önceki dönem Milli Savunma Bakanı ve Kayseri Milletvekili Hulusi Akar, Vali Mehmet Ali Kumbuzoğlu, Aksaray Milletvekili Hüseyin Altınsoy ve Ramazan Kaşlı, Belediye Başkanı Evren Dinçer, AK Parti Aksaray İl Başkanı Hamza Aktürk ile şehit aileleri katıldı.

‘85 MİLYON TEK YÜREK, TEK YUMRUK VATANIMIZI YÜCELTMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ’

Önceki Dönem Milli Savunma Bakanı, Kayseri Milletvekili Hulusi Akar, “Bizim 2 bin 500 yılı aşan bir tarihimiz var. Şeref ve şanla dolu bu şanlı tarihimiz özellikle İslam’la şereflendikten sonra 7 iklim 3 kıtada daima insanlığı, kardeşliği, özgürlüğü, hürriyeti, medeniyeti, istikrarı, adaleti taşımış bir milletin evlatları olarak dünyaya örnek olmuştur. Bu milletin evlatları olarak her zaman ‘Hür doğdum, hür yaşarım, hangi çılgın bize zincir vuracakmış şaşarım’ diyoruz. Bunun içinde biz her zaman ‘Ölürsek şehit, kalırsak gazi’ anlayışıyla ülkemizi, vatanımızı, bayrağımızı, sancağımızı, milletimizi, hudutlarımızı korumak ve kollamak için hiçbir zaman gözümüzü budaktan esirgemedik. Şu anda birlikte açılışını yapacağımız ve onların hatıralarını anacağımız şehitlerimizde aynı duygularla Çukur Operasyonlarında, Fırat Kalkanında, Zeytin Dalında, Barış Kalkanında ve Pençe Kilit Harekâtında teröristlere karşı yoğun bir mücadele verdiler ve vermeye devam ediyorlar. Bizim tek hedefimiz PYD PKK, DEAŞ ve FETÖ terör örgütüdür. Bizim hiçbir şekilde etnik dini kökenlerine bakmak suretiyle kimseyle bizim bir sorunumuz yoktur. Türkler, Kürtler, Araplar kardeştir. 85 milyon olarak biz tek yürek tek yumruk olarak bu vatanı yüceltmek için, büyük ve güçlü Türkiye için çalışmalarımızı Cumhur İttifakı olarak sürdürüyoruz. Ve inşallah 100. yılını kutladığımız bu Cumhuriyetle birlikte önümüzdeki büyük Türkiye ideallerini gerçekleştireceğiz. Ve önümüzde ki dönemi ikinci 100. yılı da Türkiye için yapacağız. Sizlerin güveni ve duası devam ettiği sürece bizim aşamayacağımız bir engel, üstesinden gelemeyeceğimiz bir görev yoktur” dedi.

‘ŞEHİTLER MÜZESİ BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ’

“Şehitlerimizi ve gazilerimizi unutmayacağız, unutturmayacağız” diyen Akar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tarihten ilham alacağız, ondan güç, kuvvet alacağız, cesaret alacağız ya da ders çıkaracağız. Şehitler müzesi gerçekten bizim için çok değerli. Buraya gelen vatandaşlarımız özellikle gençlerimiz, buraları ziyaret etmek suretiyle bugünlere nasıl gelindi, bugün burada biz mutlu, sakin ve güven içinde oturuyorsak bunlar kimlerin sayesinde oldu bilmeli. Sayın Cumhurbaşkanımızın her zaman dediği gibi bu ülkede geldiğimiz noktada emeği geçen şehitlerimizi daima saygıyla anacağız, onlara karşı görevlerimizi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışacağız. Şehitlerimiz ve gazilerimizin değerli aileleri de bizim baş tacımız. Sizin için ne yapsak az, bunun farkındayız. Bir kez daha bu önemli günde bizi de davet ettikleri için sayın belediye başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 ‘AKSARAY’IMIZIN HER KÖYÜ ADETA BİR ŞEHİT BELDESİDİR’

Şehitler müzesinin açılışında konuşan Vali Mehmet Ali Kumbuzoğlu, “Müzemizde şehitlerimizin mektupları, çakmakları, tespihleri, kıyafetleri, fotoğrafları ve çok özel eşyaları var” dedi.

Aksaray’ın 197 şehidi olduğunu ifade eden Kumbuzoğlu, “1984 yılında Jandarma Astsubay Çavuş Memiş Arıbaş, ilk terör şehidimiz olmuştur. Son şehidimiz ise 2022 yılında Pençe Kilit Harekâtında görev alan Lokman Akçağlayan’dır. Aksaray’ın her köyü adeta bir şehit beldesidir. Bizlerde aziz şehitlerimizin kabirlerini ve ailelerini sık sık ziyaret ediyoruz. Bizim en önemli hizmetimiz budur. Şehitlerimizin yakınlarının tespitleri noktasında muhtarımızda bizlere yardımcı oluyor. Müzeler toplumun hafızası ve sanatın en güzel ve canlı anlarıdır. Gerçek müzeler zamanın mekana dönüştüğü yerlerdir. Sadece gezmek için değil, hissetmek ve o anları yaşamak ve yaşatmak için vardır. Şehitler Müzemizde tam da bu anlama hizmet etmektedir. Burası en çok ziyaret edilen yerler arasında yer alacaktır. Bu vesile ile Aksaray’ımıza yakışan, böyle müstesna bir eseri şehrimize kazandıran Belediye Başkanımız Evren Dinçer ve ekibini kutluyorum. Böyle özel bir günde aramızda olan 15 Temmuz’un yiğit evladı, kendisiyle gurur duyduğumuz Bakanımız Sayın Hulusi Akar ile bu açılışı yapmak bizlere gurur vesilesi oldu” şeklinde konuştu.

 ‘BİZ ANADOLU’NUN TAPUSUYUZ’

Aksaray Milletvekili Hüseyin Altınsoy, şehitlik müzesinin manevi atmosferinin yüksek olduğunu söyledi. Altınsoy, “Somuncu Baba diyarıyız biz aslında, Salihler şehriyiz ve fethin torunlarıyız. Biz Anadolu’nun tapusuyuz, böyle bakıyoruz. Sayın bakanımızın döneminde gerçekleştirilen Zeytindalı, Afrin, Pençe Kilit Harekâtı gibi operasyonlarda büyük başarılar elde edildi. Tabi bu operasyonlar sırasında birçok şehit verdik. Buradan bütün şehitlerimize vatanı için, bayrağı için ezanı için, canını veren bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet siz değerli yakınlarına sabır diliyorum” ifadelerini kullandı.

‘HAKLARINI ASLA ÖDEYEMEYİZ’

Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı, “Hakkını asla ödeyemeyeceğimiz şehitlerimizi Allah’tan rahmet ve ailelerine sabırlar diliyorum. Hepsi ile elimizden geldiğince görüşüyoruz. Her türlü sorun ve sıkıntılarında yanlarında olduğumuzu bundan sonra da aynı şekilde aynı şekilde devam edeceğimiz belirtiyorum” dedi.

 ‘MÜZE İÇİN EN UYGUN YER ERVAH KABRİSTANLIĞI’

Şehitler müzesinde şehitlerin aziz hatıralarının yaşatılacağını vurgulayan Belediye Başkanı Evren Dinçer, “İhtiyaç duyduğumuz böyle anlamlı bir müzeyi şehrimize kazandırmanın mutluluğu ve heyecanı içerisindeyiz. Şehitlerimizin aziz hatıralarını yaşatmak, onları gelecek nesillere aktarmak, neler yaşadıklarını anlatmak ve onlardan birer hatıraları burada sergilemek bizim için önem arz ediyordu. Bunun arayışı içerisinde müzemizi nereye inşa ederiz diye düşünürken, en münasip olan yer dünyada üç tane olduğunu düşündüğümüz Ervah Kabristanlığıydı.  Kıymetli şehit yakınlarımız, şehitlerimizin emanetlerini bizlere teslim ettiler. Burada onlara ait bir sergi salonu açtık. İnşallah gelen vatandaşlarımız buranın manevi havasını hissedecektir” diye konuştu. Foto: Erkan ALTUNTAŞ-Haber: Şeyda COŞAR

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası