banner
Gündem

Aktürk, ‘Daha adil bir dünya mümkün’

AK Parti Genel Merkez İnsan Hakları Başkanlığı, İsrail’in Filistinli Müslümanlara yönelik düzenlediği saldırılara ve Gazze ablukasına dikkat çekmek amacıyla 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması düzenledi. AK Parti Aksaray İl..

Aktürk, ‘Daha adil bir dünya mümkün’
banner

AK Parti Genel Merkez İnsan Hakları Başkanlığı, İsrail’in Filistinli Müslümanlara yönelik düzenlediği saldırılara ve Gazze ablukasına dikkat çekmek amacıyla 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması düzenledi.

AK Parti Aksaray İl Başkanlığı binasında düzenlenen toplantıya Aksaray İl Başkanı Hamza Aktürk, Merkez İlçe Başkanı Muammer Gür,  İGM Başkanı Mehmet Tüzün, Kadın Kolları Başkanı Ferhan Polat, İl Yerel Yönetimler Başkanı Şaban Yüksel, Gençlik Kolları Başkanı Şükrü Öztürk, İl İnsan Hakları Birim Başkanı Hüseyin Aydın, Kadın Kolları İnsan Hakları Birim Başkanı Selda Arkoç, Şehit Aileleri, Gazi ve Gazi Aileleri Koordinasyon Merkezi Başkanı Şaban Bülbül, Merkez İlçe İnsan Hakları Birim Başkanı Cemal Karakaya ve yönetim kurulu üyeleri katılım sağladı.

İsrail’in, Gazze Şeridi’ne yönelik ablukası ve saldırılarına ilişkin basın açıklaması yapan Aktürk “Daha adil bir dünya mümkün’ dedi.

‘SİVİL YERLEŞİM YERLERİNİ HEDEF ALMANIN KİMSEYE BİR FAYDASI OLMAYACAKTIR’

İsrail’in, 10 Ekim 2023’te ilan ettiği abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları sonucunda, çocuk, genç, yaşlı ve kadın erkek 700’ü aşkın kişinin hayatını kaybettiğini, yüzlerce kişi yaralandığını hatırlatan Başkan Aktürk, “Dünya, İsrail tarafından Gazze Şeridi’ne yönelik devam eden ablukanın altında yaşayan masum sivillerin acılarını görmektedir. İsrail’in Gazze’ye uyguladığı bu abluka, uzun yıllardır devam eden bir insan hakları ihlali ve insani krizin sonucu oluşmuştur. Gazze halkı, yıllardır temel haklarından mahrum bırakılmış ve yaşam koşulları her geçen gün daha da kötüleşmektedir. İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nde yaşayan insanlar, temel ihtiyaçlara erişimlerinin sınırlanması, elektrik ve su kesintileri gibi ciddi sorunlarla karşı karşıyadır. Ayrıca, Gazze’de ibadethaneler, hastaneler, okullar, hepsi acımasızca vurulmaktadır. Bu durum, masum sivillerin hayatlarını tehdit etmektedir. Ateşe benzin dökmenin, hele hele sivilleri ve sivil yerleşim yerlerini hedef almanın kimseye bir faydası olmayacaktır” dedi.

‘ABLUKA SAVAŞ DEĞİL KATLİAMDIR’

Gazze Şeridi’ndeki ablukanın sonlandırılması ve Gazze halkının yaşam koşullarının iyileştirilmesi için uluslararası toplumun çabalarını artırması gerektiğinin altını çizen Aktürk, şöyle konuştu:“Gazze halkı, barış ve adalet isteğiyle direnişini sürdürmektedir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da girişimleriyle uluslararası toplum, Gazze’deki insanların temel haklarına saygı gösterilmesi ve onların daha iyi bir geleceğe sahip olmaları için gereken adımları atmaya davet edilmektedir. 1967 sınırları temelinde bağımsız ve coğrafi bütünlüğe sahip, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin Devleti’nin hayata geçirilmesi gerekmektedir. Bu konuda geç kaldığımız her gün, maalesef bölgemiz çatışma, kan ve gözyaşı girdabından kurtulamayacaktır. Sivil yerleşimleri hedef almayı doğru bulmuyoruz. Savaşın da bir ahlakı vardır. Abluka uygulamaları savaş ahlakına uymamaktadır. Abluka savaş değil katliamdır.”

Sivilleri cezalandırmanın kimseye kazandırmayacağını vurgulayan Aktürk, “Masumlar ölmesin, daha fazla kan akmasın. Bölgede etkili tüm aktörleri, barışın tesisi için sorumluluk almaya çağırıyoruz. Biz var olan gücümüz ve çıktığı kadar avazımızla ‘Daha Adil Bir Dünyanın Mümkün’ olduğuna dair inancımızı tüm meydanlarda söylemeye devam edeceğiz” açıklamasında bulundu. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası