Özel

Anaç koyun keçi destek süreci başladı

Aksaray’da anaç koyun keçi destekleme müracaatları başladı. Aksaray Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Başkanı Mahmut Aktürk, anaç koyun keçi destekleme müracaatlarının başladığını ve desteklemelerin yüzde yüzün arasında artış gösterdiğini söyledi. 2022..

Anaç koyun keçi destek süreci başladı
banner

Aksaray’da anaç koyun keçi destekleme müracaatları başladı.

Aksaray Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Başkanı Mahmut Aktürk, anaç koyun keçi destekleme müracaatlarının başladığını ve desteklemelerin yüzde yüzün arasında artış gösterdiğini söyledi. 2022 anaç koyun desteğinin 50 lira iken bu yıl 100 lira olduğunu aktaran Aktürk, “Sürü büyütme desteği 200 liraya çıkarken, çoban desteği ise 12 bin liradan 36 bin liraya kadar yükseldi. Biz hayvancılığı destekleme almak için yapmıyoruz. Önemli olan hayvanımızın para etmesi ev işletmeleri büyüterek, üyelerimizin gelir seviyesini artırmak için çalışıyoruz ”dedi.

‘KOYUN SÜTÜ BİR MİLLİ SERVETTİR’

Küçükbaş hayvancılıktan para kazanmanın oldukça zorlaştığını belirten Aktürk, “Sadece kuzuya yönelik bir hayvancılık sistemimiz var. Sektörde koyun sağımı yaparak sütünden daha fazla yararlandırmamız lazım. Koyun sütü çok değerli 50 liradan satılıyor. Fakat ilimizde sadece Hasan Dağı bölgesinde köyler ile Eskil bölgesinde dar alanda sağım yapılıyor. Bunun şehir geneline yaymamız lazım. Koyun sütü bir milli servettir. Bunu en iyi şekilde yoğurt, ayran, peynir olarak değerlendirmemiz lazım” diye konuştu.

‘İHRACAT KAPISININ AÇIK OLMASI LAZIM’

Koyun ihracatının açılması ile hayvan fiyatlarının yükseldiğini belirten Aktürk, “Şimdi yine ihracat kapatıldı. Mutlaka ihracatın yılın 12 ayı açılmasını istiyoruz. Haziran ve Temmuz aylarında bütün işletmelerde kuzuların yetiştiği ve satışa çıktığı aylarda Ortadoğu ülkeleri Irak, Lübnan, Katar gibi ülkeler koyun ve kuzu istiyorlar. İhracat kapısının mutlaka tekrardan açılması lazım. Geçtiğimiz yıl Aksaray’da bin tane koyun işletmesi kapandı. Bu yıl ise 600 civarında işletmenin kapanmasını bekliyoruz. Çünkü fazla para kazandırmayan ve zor şartlarda yapılan zahmetli bir iş. Üreticilerimize düşük ve sıfıra yakın faiz ile Ziraat Bankası kredi veriyor. Üreticilerimiz teşvik edilip ihracat açılarak iç piyasayı hareketlendirmeye katkı sağlamak gerekiyor. Birde üreticilerimiz önümüzdeki yıl hayvan fiyatlarının ne olacağını bilmek istiyor. Enflasyona göre fiyat farkının da oluşması gerekiyor. Bu durumdan tüketicilerde rahatsız” diye konuştu. Foto-Haber: Ali FURAT

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası