Gündem

Anadolu uygarlıklarını resmetti

DAVUN; ‘ŞEHRİMİZDE GELENEKSEL EL SANATLARI ÜRÜNLERİNİN TANITILMASINI ARZU EDİYORUZ’ Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Resim İş Eğitimi Öğretim Üyesi Dr. Banu Davun, Kayseri Bünyan’da düzenlenen ‘İKSAD Anadolu’yu Keşfet Discover Anatolia Uluslararası Halı,..

Anadolu uygarlıklarını resmetti
banner

DAVUN; ‘ŞEHRİMİZDE GELENEKSEL EL SANATLARI ÜRÜNLERİNİN TANITILMASINI ARZU EDİYORUZ’

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Resim İş Eğitimi Öğretim Üyesi Dr. Banu Davun, Kayseri Bünyan’da düzenlenen ‘İKSAD Anadolu’yu Keşfet Discover Anatolia Uluslararası Halı, Kilim ve Sanat Kongresi’ne katılarak hem sözlü sunumlarını gerçekleştirdi hemde kendine özgü tarzıyla resimlediği, Anadolu Uygarlıkları -Hitit serisi eserlerini diğer sanatçıların eserleriyle birlikte Bünyan Belediyesi Cam Teras’ta sergiledi. Kongrede 12 ülkeden online ve yüzyüze katılım gerçekleşti.

İKİ FARKLI KONUDA BİLDİRİ SUNDULAR

12-13 Ekim tarihlerinde organize edilen kongrenin son oturumunda ASÜ Öğr. Gör. İlkay Alan İnci ile birlikte 2 farklı konuda bildiri sunduklarını ifade eden Davun, “Bedri Rahmi Eyüboğlu Anadolu Halk Sanatı Motifleri ve Kemençe Eserinin Eleştirel Yöntemle İncelenmesi, ve Şakir Gökçebağ Enstalasyon Perspektifinde Geleneksel Tekstil Sanatı Halının İncelenmesi ” konularındaki sözlü sunumlarımızı gerçekleştirdik. Sempozyumda halı, kilim ve güzel sanatlar konuları ele alındığı için literatür araştırmalarımızda ünlü ressamlarımızın eserlerindeki Anadolu’ya özgü halı, kilim ve kültürel  motiflerin öne çıkarıldığını gördük. Bizde bu kapsamda, iki resim sanatçımızı araştırıp, sanat eleştirel bir yaklaşımla inceledik. Bu çalışmalarımızın nezdinde sunumumuzu gerçekleştirdik. Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Şakir Gökçebağ uluslar arası platformda ülkemizi açtıkları sergilerle temsil eden iki önemli resim sanatçımızdır. Bedri Rahmi Eyüboğlu ise hem şair hem yazar hem resim sanatçısı olup, geleneksel sanatlarımızdan etkilenerek ilham aldığı motiflerden özgün yorumlamalara gitmiştir. El dokumalarında kullanılan çeşitli motifleri özgün baskı ve resimlerinde kullanarak tuvallerden çıkıp, Bodrum sahillerinde bir kayaya, taşa ve ya bir tabağa işleyerek halk kültümüze ait ögeleri öne çıkarmıştır. Her iki sanatçımızın eserlerini Çağdaş Türk resim tarihine kazandırdığı çok sayıda eserleri ve sanatsal çalışmalarıyla öne çıkan bir sanatçılarımızdır.”

13 ESERLE RESİM SERGİSİNE KATILDI

Kongrede bildiri sunumlarının tamamlanmasının ardından Kayseri’nin Bünyan ilçesi Cam Teras mevkisinde resim sergisi açtıklarını ifade eden Davun, “Bu kişisel sergimde 13 eserle yer aldık. Sempozyum, karma sergiler, çevrim içi sergiler ve gezi şeklinde düzenlenen dolu dolu bir program oldu. Protokolün ve yöre halkının yanı sıra, Erciyes Üniversitesinden hocaların ve öğrencilerinin de bulunduğu geniş katılımlı bir açılış gerçekleştirdik.Başkanlığını ve sergi küratörlüğünü değerli arkadaşım Dr. Münüre Şahin’in yaptığı İKSAD Anadoluyu Keşfet projesi çerçevesinde Uluslararası Bünyan Halı Kilim ve Sanat Sempozyumunun sergisinde eserlerimizle birlikte Aksaray Üniversitemizi temsilen katılım sağladık. Sergide İlkay alan İnci hocamızın da bir eseri yer aldı. Sempozyumda sergi ve çalıştayda emeği geçen başta Dr Münire Şahin’e İKSAD ekibine Bünyan Kaymakamı Sayın Turgut Gülen, Bünyan Belediye Başkanı Sayın Özkan Altun, Bünyan İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın İlker Akdoğan’a, Mevlüt Kılıçer’e Akademisyenler, öğretmenler, tüm emeği geçenlere bu güzel organizasyon için teşekkür ederim dedi”.  Sergilenen resimlerin tamamen kendi çizimleri olduğunu vurgulayan Davun; “Eserlerimde Anadolu uygarlıklarını ve Hitit medeniyetini öne çıkardım. Genelde tuval üzerinde akrilik çalışması yaptım. Aynı zamanda diğer sanatçıların karma ve kişisel sergileri yer almaktaydı. Bunun yanı sıra halı koleksiyonerleri de çok değerli el halılarını sergide sundu. Aksaray’da halı ve kilim konusunda oldukça köklü bir geçmişe sahip. Taşpınar ve Sultanhanı’da el dokuması halılarımız tüm dünyaya ismini duyurmuştur. İnşallah Aksaray’da da bu tarz kapsamlı bir sanat çalıştayı yapılmasını arzu ediyorum. Şehrin tanıtımı adına da oldukça önemli katkıları olacağına eminim. Geleneksel el sanatları anlamında öne çıkan tüm ürünlerimizi de bu sayede duyurmuş oluruz” dedi. Foto- Haber: İkra Nur ÜNVER

 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası