Özel

Araz sigorta Aksaray’da tavan yaptı

Tüm araç sahiplerini ilgilendiren zorunlu trafik sigortası fiyatları 1 Eylül itibariyle yüzde 20 arttı. Bunun yanında tavan fiyatlar için uygulanan aylık artış oranı da yüzde 2.25’ten 4.75’e çıktı. Hasarsızlık indirimi..

Araz sigorta Aksaray’da tavan yaptı
banner

Tüm araç sahiplerini ilgilendiren zorunlu trafik sigortası fiyatları 1 Eylül itibariyle yüzde 20 arttı. Bunun yanında tavan fiyatlar için uygulanan aylık artış oranı da yüzde 2.25’ten 4.75’e çıktı. Hasarsızlık indirimi düştü. Aksaray’da en ucuz araç sigortası 2 bin 100 lira oldu.

Aksaray’da 10 aylık sigorta fiyatlarını değerlendiren sigorta firması yetkilisi Hasan Çakır, “Son 10 ayda sigorta fiyatları afaki bir şekilde arttı. 2021 Kasım ayında 7 basamak gurubunda bir aracın sigortası 400 -450 liraya çıkarken, şimdi 2 bin 100 lira oldu. Aracın sigortası yüzde 550 oranında arttı. Bunun nedeni piyasanın dengesizliği ve araç fiyatlarının sürekli artmasıdır. Müşteriler genelde en düşük sigortaya baktırıyorlar. Bu fiyatları görünce inanılmaz bir şaşkınlık içerisine giriyorlar. Geçen yıl 380 liraya sigorta yaptıran bir müşterimiz bu yıl sigortasını 2 bin 150 liraya yaptırınca ister istemez tepkisini bize de gösteriyor. Kaza yapan bir kişi de 7 basamaktan 6 basamağa düşüyor. Bu da yaklaşık yüzde 10’luk bir fiyat artışına sebep oluyor. Daha önce üstünde hiç araç olamayan ve yeni araç alan kişiler 4 basamaktan başlıyor ve sigortası ise 3 bin 650 liradan başlıyor. Bu dönemde birçok kişi ise fiyatlardan dolayı maalesef sigorta yaptırmıyor ya da ertelemek zorunda kalıyor. Bir çok sigorta firması bu dönemde taksit imkanını kaldırdı. Devlet bankaları sadece taksitlendirme yapıyor. Sigorta fiyatlarının artmasıyla maddi olarak karşıya ödeme tutarı da 50 bin liradan 100 bin liraya çıktı. Bu tutarda günümüzde yetersiz geliyor. Çünkü parça fiyatları da tavan yaptı. Müşterilerimiz genelde kaza yaptıklarında karşı tarafın masraflarını yaptırmak için 600 ile 750 lira para ödeyerek ek sigorta yaptırmak zorunda kalıyor. Zincirleme ve ölümlü kazada maddi ve manevi olarak size ödeme yapılabiliyor. Bu yüzden trafik sigortası sadece kan parasını karşılıyor. Karşı taraf size manevi tazminat açtığı zaman kendi cebinizden karşılamak zorunda kalıyorsunuz. Bu yüzden ek sigorta hayat kurtarır diye düşünüyorum” diye konuştu. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL