banner
Gündem

Arı ölümleri artıyor

Aksaray’da mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcaklıklar yüzünden arılar “kış uykusu” olarak bilinen kış salkımına (kışlatma) giremedi.Yeterli besin bulunmamasından kaynaklı arı ölümleri arttı. 23 yıldır aracılık yapan Nezih Çetinkaya, “2023 yılında..

Arı ölümleri artıyor
banner

Aksaray’da mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcaklıklar yüzünden arılar “kış uykusu” olarak bilinen kış salkımına (kışlatma) giremedi.Yeterli besin bulunmamasından kaynaklı arı ölümleri arttı.

23 yıldır aracılık yapan Nezih Çetinkaya, “2023 yılında görülmemiş bir meteorolojik durum oldu. Hem, kurallılık hem de soğuktan sıcağa ani geçişler sonrası arılar da ne olduğunu anlayamadığından bal verimi düşük bir yıl geçirdik. Yeni yılın ortasına girmemize rağmen arılar kış uykusuna giremedi. Gün içindeki sıcaklıkla dışarı çıkmakta ve döndüğünde de bal tüketmek zorunda. Tüketeceği bal yetersiz kaldığı için bu da arı ölümlerine sebep olmaktadır. Bu yıl rekoltede ciddi bir düşüş bekliyoruz. Çünkü kolonilerde zayıflama var.  Şehrimizde şu ana kadar 3’de bir oranında arı telef oldu. Mevcut havalar arıcılar için pek hayra alamet değil, arılar uyumadığı için uçuyor. Uçan arının ise ömrü kısalıyor. Bizde çiftçilerimiz gibi dört gözle kar yağışını bekliyoruz”dedi.

‘ARI ÜRÜNLERİNE TALEP GÜZEL’

Arı ürünlerine talebin her geçen gün arttığına da dikkat çeken Çetinkaya, “Propolis ile polen talep oldukça iyi durumda. Son günlerde vatandaşlarımız salgından dolayı hasta olduğu için doğal arı ürünlerine yönelmesi bizimde satışlarımızı artırdı. Bal fiyatları ise yeni yılda işletmemizde süzme 200 lira, petekli ise 300 ile 350 lira, karakovan ise 400 ile 450 lira arasında gidiyor” diye konuştu. Foto-Haber:Ali FURAT

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası