banner
Gündem

Arıbaş ‘Günü değil yarını kurtarmalıyız’

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Spor ve Sağlık Alanında İhtisaslaşma Koordinatörlüğü, ürüne dönüşebilecek endüstriyel projeler geliştirme odaklı yeni bir döneme girdi. Bu yeni dönem ve uygulanması planlanan stratejiler ASÜ Sosyal Tesislerde düzenlenen..

Arıbaş ‘Günü değil yarını kurtarmalıyız’
banner

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Spor ve Sağlık Alanında İhtisaslaşma Koordinatörlüğü, ürüne dönüşebilecek endüstriyel projeler geliştirme odaklı yeni bir döneme girdi. Bu yeni dönem ve uygulanması planlanan stratejiler ASÜ Sosyal Tesislerde düzenlenen “Bilgilendirme ve Değerlendirme Toplantısı”nda ele alındı.

STRATEJİLER, KONUNUN TÜM TARAFLARIYLA BİRLİKTE BELİRLENİYOR

ASÜ’nün 2018 yılında spor ve sağlık alanında ihtisas üniversitesi olarak belirlendiğini, o tarihten bugüne sosyal alanda bir takım çalışmaların yapıldığını anımsatan Rektör Prof. Dr. Alpay Arıbaş, girdikleri yeni dönemde daha çok teknik ağırlıklı projeler ortaya koyma hedefinde olduklarını belirtti. Stratejileri sadece akademiyle değil, konunun tüm taraflarıyla birlikte belirlemek için böyle bir toplantı düzenlediklerine dikkat çeken Rektör Arıbaş, “Hedefimiz, Aksaray’ı önceleyerek, bölgeye ve ülkeye katkı sağlayacak endüstriyel somut çalışmalar ortaya koymak. Bunu da tüm paydaşlarımızla birlikte yapabiliriz” dedi. Arıbaş’ın ardından konuşan Spor ve Sağlık Alanında İhtisaslaşma Koordinatörü Prof. Dr. İsmail Bayraklı ise temel planlamaları izah etti. Üniversite ile sektörleri birbirine daha da yaklaştırmak ve profesyonel zeminde iş birlikleri kurgulamak istediklerini belirten Bayraklı, “Üniversitedeki bilimsel bilgiyle sektördeki uygulama bilgisini bir araya getirmemiz gerekiyor. Bunu sağlayabilirsek ekonomik değeri olan yeni bilgi ve teknolojileri ortaya çıkartabiliriz” dedi.

AKSARAY’IN POTANSİYELİ ÇOK YÜKSEK, ÇEŞİTLİLİK ARTTIRILACAK

Üniversite ve sektörün ulusal ve uluslararası kaynaklardan daha fazla yararlanmasına dair çalışmalar planladıklarını anlatan Prof. Bayraklı, şu örnekle konuşmasını sürdürdü: “TÜBİTAK’ın 1833 numaralı ‘Sanayi Yenilik Ağ Mekanizması Yeşil Dönüşüm Çağrısı’ var. Bu, Dünya Bankası desteğiyle, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda, TÜBİTAK ve KOSGEB tarafından yürütülüyor. Toplam bütçesi 450 milyon dolar. Platform başına üst limit ise 300 milyon lira. Burada bir platform oluşturup ürüne yönelik proje sunulursa 300 milyon liraya kadar destek alınabiliyor. Proje yazımı ve benzeri diğer süreçleri bütünüyle takip edebiliriz. Biz, sadece devletin verdiği bütçeyle değil, sanayicinin de katkısıyla daha büyük bütçeli, ses getirecek, Aksaray’a ve bölgeye katkı sağlayacak projeler üretmek istiyoruz. Çok iddialıyız. Aksaray’ın çok iyi bir potansiyeli var. Proje çeşitliliğini arttırabiliriz. Zora talibiz. Hedefimiz günü kurtarmak değil, yarını kurtarmaktır!” İsmail Bayraklı, konuşmasının son kısmında, yeni dönem için yapılan başvurular arasından beş projeyi desteklemeye karar verdiklerini de vurguladı. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası