banner
Gündem

‘Arpa ve buğday taban fiyatları artırılmalıdır’

Aksaray Milletvekili Turan Yaldır, TMO tarafından açıklanan arpa ve buğday taban fiyatlarının beklentilerin ve maliyetlerin çok altında kaldığını söyledi. Yaldır yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi: “Son 1 yılda; enflasyon..

‘Arpa ve buğday taban  fiyatları artırılmalıdır’
banner

Aksaray Milletvekili Turan Yaldır, TMO tarafından açıklanan arpa ve buğday taban fiyatlarının beklentilerin ve maliyetlerin çok altında kaldığını söyledi.

Yaldır yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi: “Son 1 yılda; enflasyon yüzde 75, motorin  yüzde 109, ekmek yüzde 150 artarken, Türk çiftçisi, girdi maliyetlerinde yüzde 200’lere varan artışlar altında ezilirken, çiftçimiz ÇKS çilesi çekerken, üç kuruş tarımsal desteklemelerini aylar sonra güç bela alabiliyorken, hasat ettiği mahsulünü ağzına kadar dolu TMO depolarına dökmek için randevu çilesi çekerken, arpa taban fiyatını yüzde 3.5 zam ile 7 bin 250 TL, buğday taban fiyatını yüzde  12 zam ile 9 bin 250 TL gibi akıl dışı bir artış ile açıklamak, hangi akla, hangi vicdana sığar? Açıklanan taban fiyatlar Türk çiftçisine “Ekme!” demektir. TMO’dan randevu alamadıkları için arpa ve buğdaylarını satamayan, ya da güç bela randevu alabilse dahi mahsulleri TMO tarafından kabul edilmeyen çiftçilerimiz, tüccarlara 6-6.50 TL’den arpalarını, 7-8 TL’den buğdaylarını adeta yok pahasına satmak zorunda kalacakları yönünde bilgiler alıyoruz. Alınan bu yanlış karardan çiftçilerimiz toprağa küsmeden derhal dönülmeli, hububat taban fiyatları artan girdi maliyetleri ve piyasa koşulları göz önünde bulundurulup, hakkaniyetli olarak artırılmalıdır.” (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası