Özel

Asırlık kamış örgü geleneği yaşatılıyor

Aksaray’ın Bağlı köyünde yaşayan 47 yaşındaki Nuray Doğan, 34 yıldır emekle kamıştan yaptığı hasırları satarak ev ekonomisine katkı sağlıyor. Hasır örme işini 13 yaşından itibaren yaptığını söyleyen Doğan, sazlıklarda yetişen..

Asırlık kamış örgü  geleneği yaşatılıyor
banner

Aksaray’ın Bağlı köyünde yaşayan 47 yaşındaki Nuray Doğan, 34 yıldır emekle kamıştan yaptığı hasırları satarak ev ekonomisine katkı sağlıyor.

Hasır örme işini 13 yaşından itibaren yaptığını söyleyen Doğan, sazlıklarda yetişen kamışlarla evlerinin bahçesinde yöreye has hasır örüyor. Doğan, “Ben küçükken bu işi yapan onlarca kadın vardı ve şu anda bir kaç kişi kaldık. Sanatımı severek sürdürüyorum. Bazen saatlerce bu iş ile uğraştığım oluyor. İlmek ilmek hasırları dokuyup onları sanat eserine dönüştürüyorum. Köyümüzde bu sanat asırlık bir gelenek ama son 10 yılda yapan ciddi derecede azaldı. Ben ise müstakil evimin bahçesinde sürdürüyorum. Eskiden köyümüzde erkeklerde az da olsa örüp evine katkı sağlardı. Şimdi ise gelişen teknolojiye ister istemez yenik düştük. Kamışlar Afyon ili Bolvadin ilçesinden gölden geliyor. Kamışları tek tek boyutlarına göre ayarlıyoruz. Daha sonra kamışları silindirde ezip, ıslayıp daha sonra dokumaya 6 kamışla dokumaya başlıyorum. Aldığım siparişlerin ebatlarına göre yapıyorum. Aksaray’da çalıştığım tüccar da gelip götürüyor. Bende atalarımdan öğrendiğim kamış örgüyü köyümde yaşatmaya çalışıyorum” diye konuştu. Foto-Haber: Ali FURAT

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL