Gündem

ASÜ’de ‘Ata’ya Saygı’ dinletisi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete irtihalinin 85’inci yıl dönümünde, Aksaray Üniversitesinde (ASÜ) düzenlenen bir dizi etkinlikle anıldı. İlk olarak, Öğretim Görevlisi Dr. Turgut Emre Akyazı’nın..

ASÜ’de ‘Ata’ya Saygı’ dinletisi
banner

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete irtihalinin 85’inci yıl dönümünde, Aksaray Üniversitesinde (ASÜ) düzenlenen bir dizi etkinlikle anıldı. İlk olarak, Öğretim Görevlisi Dr. Turgut Emre Akyazı’nın danışmanlığını yaptığı ASÜ Tiyatro Topluluğu, kampüs içindeki Atatürk Anıtı önünde mini bir tiyatro gösterisi sergiledi. 10 Kasım 1938 sabahı yaşananların canlandırıldığı tiyatro oyunu, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla tamamlandı. Meydan etkinliğinin ardından ASÜ Konferans Salonu’nda, ASÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Tarman, “Atatürk ve Müzik” isimli bir konferans verdi. Ulu Önderin siyasi ve askeri bir deha olmasının yanı sıra sanatı ve sanatçıyı önemseyen güçlü bir lider olduğunu dile getiren Prof. Tarman, “Atatürk çok bilge bir insan. İnanılmaz bir kütüphanesi var, çok okuyor, çok çalışıyor… Hayatının pek çok alanında sanat ve özellikle de müzik var. Kendi döneminde Türk Müziğinin gelişmesi, çağdaş metotlarla icra edilmesi ve öğretilmesi konusuna büyük ilgi gösteriyor. Onu ve iç dünyasını daha yakından tanıdıkça, yaptığı işlerin büyüklüğünü bir kere daha anlama şansına sahip oluyorsunuz” dedi. Konferansın bitiminde, “Ata’ya Saygı” isimli bir dinleti sunuldu. Müzik Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Ezgi Demirkaya ve Öğretim Görevlisi Yaşar Musaoğlu’nun hazırladığı dinleti kapsamında sahneye çıkan ASÜ Türk Müziği Topluluğu, Mustafa Kemal Atatürk’ün dinlemeyi sevdiği şarkı ve türkülerden oluşan 11 eserlik repertuvarı seslendirdi. Etkinliği Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ömer Köse ve Prof. Dr. İbrahim Bakırtaş ile akademisyenler ve öğrenciler izledi. Anma etkinlikleri, çalışmaların düzenlenmesine katkı sunanlara belgelerinin takdim edilmesiyle tamamlandı. (Haber Bülteni) 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası