Gündem

ASÜ’de Türk sporunun tarihsel gelişimi anlatıldı

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Spor Bilimleri Fakültesi, “Cumhuriyet’in 100’üncü Yılında Türk Sporu” başlıklı bir panel düzenledi. Panelde Türk sporunun kurumsallaşması, ilk spor kulüpleri, spor politikaları ve sonuçları gibi konular ele alındı…

ASÜ’de Türk sporunun tarihsel gelişimi anlatıldı
banner

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Spor Bilimleri Fakültesi, “Cumhuriyet’in 100’üncü Yılında Türk Sporu” başlıklı bir panel düzenledi. Panelde Türk sporunun kurumsallaşması, ilk spor kulüpleri, spor politikaları ve sonuçları gibi konular ele alındı.

ASÜ Konferans Salonu’ndaki etkinliği, Spor Bilimleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Şenay Karakuş Uysal modere etti. Sporun ilk etapta insanoğlunun zorunlu ihtiyaçlarını yerine getirmek gibi bir anlamı olduğunu ancak ilerleyen süreçte kapsamın farklılaştığını ifade eden Uysal, “Spor, tarihten bu yana inançlar, değerler, kültürler ve ibadetler gibi unsurlara araç olmuştur. İlerleyen dönemlerde ise dünya barışını sağlamak ve devam ettirmek için de kullanılmıştır. Bugün de sporun önemi artarak devam etmektedir” dedi. Yapılan açılış konuşmasının ardından panelistler kürsüye geldi ve konuya dair detaylı bilgiler aktardı. ASÜ Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Ünlü “Erken Cumhuriyet Döneminde Türk Sporu,” Prof. Dr. Melih Nuri Salman “Son 50 Yılda Türk Sporu” ve Doç. Dr. Çalık Veli Koçak da “Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü Politikaları ve Sonuçları: 1938-1986” başlıklı sunumlarını yaptı.

Paneli, Rektör Prof. Dr. Alpay Arıbaş, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yavuz Selim Çakmak, akademisyenler ve öğrenciler takip etti. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası