banner
Gündem

ASÜ’nün savunma roketi ST-001 yüzde 40 oranında hazır

Aksaray Üniversitesinin (ASÜ) tasarım çalışmalarına bir süre önce başladığı yerli ve milli savunma roketi ST-001 yüzde 40 oranında tamamlandı. Roketin, bu yıl düzenlenecek Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde (TEKNOFEST) fırlatılması..

ASÜ’nün savunma roketi ST-001 yüzde 40 oranında hazır
banner

Aksaray Üniversitesinin (ASÜ) tasarım çalışmalarına bir süre önce başladığı yerli ve milli savunma roketi ST-001 yüzde 40 oranında tamamlandı. Roketin, bu yıl düzenlenecek Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde (TEKNOFEST) fırlatılması hedefleniyor.

EKİP ÇOK BÜYÜK BİR HEYECAN İÇİNDE ÇALIŞIYOR

ASÜ Rektörü Prof. Dr. Alpay Arıbaş, göreve geldikleri ilk hafta “En kısa sürede TEKNOFEST’e kendi tasarladığımız bir roketle katılmak istiyoruz” şeklinde bir açıklama yaptıklarını anımsatarak, hızla girişimlere başladıklarını ve önemli bir mesafe kat ettiklerini söyledi. Mühendislik Fakültesi akademisyenleri ve konuya ilgi duyan öğrencilerle toplantılar yaptıklarını ve bir roket takımı oluşturduklarını kaydeden Rektör Arıbaş, “Ekibimiz hızla çalışmalara başladı ve savunmaya yönelik bir roket tasarımı ortaya çıktı. ST-001 isimli savunma roketimiz yüzde 40 oranında hazır. Ekibimiz çalışmalarına büyük bir heyecan ve gayret içinde devam ediyor. Gerekli planlamalarımızı yaptık. Bir aksilik olmazsa bu yıl düzenlenecek TEKNOFEST’te roketimizi fırlatmayı hedefliyoruz” dedi. Arıbaş, Aksaray Belediyesine de çalışmalara katkılarından dolayı teşekkür etti.

ROKET, 3 BİN 224 METRELİK İRTİFAYA ÇIKABİLECEK

ST-001’i ASÜ öğrencilerinin oluşturduğu “Sencer Teknology Roket Takımı” tasarlıyor. Aksaray Bilim Merkezinde Rektör Alpay Arıbaş’la bir araya gelen roket takımı, çalışmanın geldiği son noktaya ilişkin bilgiler verdi. Takım Lideri Tolga Çetik, ST-001’in 7659 newtonmetre itiş gücüne sahip M1850 motora sahip olacağını ve 3 bin 224 metre irtifaya çıkabileceğini belirtti. Bu konuda son derece heyecanlı olduklarını ifade eden Tolga Çetik, “Sayın Rektörümüze ve bizlere destek veren tüm hocalarımıza çok teşekkür ediyoruz. Onların destekleriyle bu işi başaracağımıza inanıyoruz” diye konuştu. Rektör Alpay Arıbaş ise öğrencilerin heyecanını ve gayretlerini büyük bir takdirle takip ettiklerini ifade ederek, teknoloji faaliyetlerini desteklemeye devam edeceklerini, öğrenciler başta olmak üzere konunun tüm taraflarıyla uyum içinde çalışacaklarını belirtti.

SÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Bayraklı’nın danışmanı olduğu “Sencer Teknology Roket Takımı” Tolga Çetik, Turgay Erdem, Orhan Yörük ve Abdullah Abdulwahit isimli öğrencilerden oluşuyor. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası