Özel

‘Aşure ayı bereketin simgesidir’

Aşure günü, Müslüman alemi tarafından mübarek aylardan sayılan Muharrem ayının 10. gününde yani miladi takvime göre 8 Ağustos’ta idrak edildi. Aksaray Müftüsü Hasan Hüseyin Güller ise Aşure gününün anlam ve..

‘Aşure ayı bereketin simgesidir’
banner

Aşure günü, Müslüman alemi tarafından mübarek aylardan sayılan Muharrem ayının 10. gününde yani miladi takvime göre 8 Ağustos’ta idrak edildi.

Aksaray Müftüsü Hasan Hüseyin Güller ise Aşure gününün anlam ve önemiyle ilgili konuştu. Aksaray Müftüsü Güller, “Muharrem ayında tutulan orucun Ramazan ayında tutulan oruçtan sonraki en faziletli oruç olduğu Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) tarafından bildirilmiştir. Bu ayın 10. günüde aşure günü olarak kutlanmaktadır. Hz. Musa (a.s.) Firavun’un zulmünden Muharrem ayının 10. gününde kurtulmuştur. Bu vesileyle Yahudiler bugün oruç tutarlar. Allah’ın Resulü Hz. Muhammed efendimizde Mekke’den Medine’ye hicret ettiğinde Medine’de ki Yahudiler’in oruç tuttuğunu görüp sormuş. Onlarda ‘Biz bugünlerde oruç tutarız çünkü Hazreti Musa (a.s.) Firavun’un şerrinden bugün kurtulmuştur’ cevabını vermişler. Allah’ın Resulü Hz. Muhammed efendimizde biz Musa’ya sizden daha çok layığız diyerek kendisi da o gün oruç tutmuştur. Asabına da oruç tutmayı tavsiye etmiştir. Aynı zamanda aşure gününde Hazreti Nuh (a.s.) gemisi Cudi Dağı’na yerleşmiştir” dedi.

Güller, aşure ayının paylaşmanın, dayanışmanın, birlikteliğin ve sevginin ifadesi, bolluk ve bereketin simgesi olduğunu söyledi.

Aşure günüyle alakalı doğru bilinen bazı yanlışları da düzelten Güller şöyle konuştu: “Aşure gününde bazı kitaplarda ve halk arasında çokça bilinen ve sosyal medya sıkça paylaşılan birtakım bilgilere şahit oluyoruz. Mesela aşure gününde; gözlere sürme çekmek, gusül etmek, süslenmek, kına yakmak, bayramlaşmak, hububat karışımı bir aş pişirmek, sadaka vermek, kurban kesmek gibi fiillerin yapılması hususu sahih bilgilere dayanmamaktadır. Aşure gününde yapılacak en büyük ibadet oruç tutmaktır. Allah’ın Resulü Hz. Muhammed efendimizin böyle bir tavsiyesi vardır.”

Foto-Haber: Ali FURAT

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL