Esnaf

Baba mesleğini yarım asırdır sürdürüyor

Aksaray’da yarım asırdır ayakkabı tamiri ile uğraşan Adnan Tıpırdamaz, baba mesleğini severek sürdürüyor. Mesleğini babası Hüseyin Tıpırdamaz’dan öğrendiğini aktaran ayakkabı ustası, “ Daha önceden bizim mesleğimize rağbet vardı. Ben babamdan..

Baba mesleğini yarım asırdır sürdürüyor
banner

Aksaray’da yarım asırdır ayakkabı tamiri ile uğraşan Adnan Tıpırdamaz, baba mesleğini severek sürdürüyor. Mesleğini babası Hüseyin Tıpırdamaz’dan öğrendiğini aktaran ayakkabı ustası, “ Daha önceden bizim mesleğimize rağbet vardı. Ben babamdan öğrendim. Öğrendiğimi de birçok çırağa aktardım fakat 20-25 yıldır bu sektörde çırak yetişmiyor. Çünkü eskisi kadar mesleğe rağbet yok. Meslek edineyim ben bu işten ekmek yiyeyim diye düşünen hiç kimse yok. Bundan ötürü mesleğimizden geleceği olmadığı için ümidimiz az” diye konuştu.

‘KLASİK AYAKKABI YERİNİ SPORA BIRAKTI’

Klasik ayakkabıların artık tercih edilmediğini, yerine spor ayakkabıların tercih edildiğini dile getiren Tıpırdamaz şöyle konuştu: “ Ayakkabıyla ilgili her türlü problemi gidermeye çalışıyoruz. Müşterilerimiz genelde spor ayakkabı tamiri için geliyor. Klasik ayakkabılar pek tercih edilmediği için daha az tamir işlemi oluyor. Spor ayakkabıyla ilgili her türlü bakımı ve işlemi yapıyoruz.”

‘AYAKKABINIZIN ÖMRÜNÜ UZATIN’

Ayakkabıların daha uzun ömürlü olması için tavsiyelerde bulunan Tıpırdamaz, “Genelde bağcık çözülmeden spor ayakkabılar giyildiği için arka kısımları çabuk yıpranır. Bu yüzden spor ayakkabıların bağcıklarını açarak giyilmelidir. Ayrıca ayakkabıları makineye atarak yıkamaya çalışmak da yanlış bir uygulamadır. Ayakkabı temizliği için özel spreyler ve köpükler var onları kullanmak ayakkabının ömrünü uzatacaktır. Günlük kullanımda ayakkabılarını kalıplarla muhafaza etmeye çalışsınlar. Hiçbir şey bulamazlarsa içine gazete kağıdı doldursunlar.  Ayakkabıları ıslak ve nemli şekilde bırakmasınlar ve kesinlikle ayakkabılarını güneşte kurutmasınlar” dedi. Foto-Haber: Kamil İPEKLİ

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası