Gündem

Bağ bozumu festivali renkli görüntülerle sona erdi

AKSARAY’DA 14 BİN DÖNÜM ALANDA ÜZÜM YETİŞTİRİLİYOR, 11 BİN TONDA BAĞCILIKTAN ÜRETİLEN ÜZÜM HASADI GERÇEKLEŞTİRİLİYOR   ÜZÜMLER TOPLANDI, KAZANLAR KURULDU, PEKMEZLER KAYNATILDI, ÜRETİCİLER EN İYİ PEKMEZİ YAPMAK İÇİN YARIŞTI Aksaray’da..

Bağ bozumu festivali renkli görüntülerle sona erdi
banner

AKSARAY’DA 14 BİN DÖNÜM ALANDA ÜZÜM YETİŞTİRİLİYOR, 11 BİN TONDA BAĞCILIKTAN ÜRETİLEN ÜZÜM HASADI GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

 

ÜZÜMLER TOPLANDI, KAZANLAR KURULDU, PEKMEZLER KAYNATILDI, ÜRETİCİLER EN İYİ PEKMEZİ YAPMAK İÇİN YARIŞTI

Aksaray’da 2.’si düzenlenen bağ bozumu ve pekmez festivali vatandaşların yoğun katılımı ile sona erdi. Birbirinden renkli görüntülerin yaşandığı festivalde pekmez üreticileri en iyi pekmezi yapmak için yarıştı.

Karkın köyünden belirlenen festival alanında başlayan festivale Vali Mehmet Ali Kumbuzoğlu, Aksaray Milletvekili Hüseyin Altınsoy, TKDK Başkanı Ahmet Antalyalı, Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, MHP İl Başkanı Burhanettin Karataş, ilçe ve belde belediye başkanları, meclis üyeleri, kamu kurumlarının mülki ve idari amirleri, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Festivale Helvadere Beldesi, Karaören, Karataş, Akhisar, Yuva, Yenipınar, Yaprakhisar, Uzunkaya, Elmacık, Koçpınar ve Gözlükuyu köylerinde yaşayan köy sakinleri yoğun ilgi gösterdi.  Mehteran gösterisi, istiklal marşı ve saygı duruşu ile başlayan festivalde protokol üyeleri pekmez yapan üreticileri ocakları başında ziyaret etti.

 ‘ZENGİN BAĞ ÜRÜNLERİMİZ VAR’

Aksaray Valisi Mehmet Ali Kumbuzoğlu, “Bu festivalin bu kadar geniş katılımlı olması gerçekten Aksaray’ımıza büyük bir heyecan veriyor. Hasan Dağı eteklerinde çok yoğun ve zengin bağ ürünlerimiz var. Festival her yaş grubuna hitap ediyor. Belediye Başkanımız Evren Dinçer’e ve ekibine yürekten teşekkür ederim” diye konuştu.

‘ŞEHRİMİZİ DÜNYAYA TANITIYORUZ’

Aksaray’ın bir tarım şehri olduğunu söyleyen Milletvekili Hüseyin Altınsoy, şöyle konuştu: “Tarımsal üretimde iyi bir durumdayız. Aksaray ülkemizde üretim anlamında dereceye giren ve üreten illerimizden birisi. İnşallah bunu da devam ettireceğiz. Bu festivallerle ilimizi çok daha iyi yerlere getireceğiz. Hasan Dağı bölgemiz birçok festivale ev sahipliği yapıyor ve şehrimizi dünyaya tanıtıyoruz. Üzüm ve pekmez festivali için belediye başkanımız başta olmak üzere eli nasırlı üreticilerimizin bu festivale verdikleri destek için hepsini teşekkür ediyorum.”

‘AKSARAY’DA YATIRIMLARIMIZI YAYGINLAŞTIRACAĞIZ’

Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkanı Dr. Ahmet Abdullah Antalyalı, 2011 yılından bu yana Türkiye genelinde yaklaşık 25 bin projeyi, Aksaray’da ise bugüne kadar 801 projeyi desteklediklerini söyledi. Antalyalı, “Ülkemiz inşallah ‘Türkiye Yüzyılı’ hedefleri doğrultusunda ekonomik ve sosyal gelişim için desteklerini artırarak sürdürecek. Aksaray’da bugüne kadar desteklediğimiz 801 projede 1.4 milyar TL’lik bir yatırım gerçekleştirdik. Bununda 670 milyon TL’sini yatırımcılarımıza verdik. Bin 350 kişide iş sahibi oldu. Burada çok sayıda yatırımlar var. Bağ bozumu ve üzüm festivalimizi tebrik ederken özellikle üzüm kurutmaya yaklaşık 500 bin avroya kadar yapılacak yatırımda yüzde 60-70 oranında değişen hibeler verdiğimizi, yine pekmez içinde aynı şekilde 500 bin avroya kadar destekler verdiğimizi duyurmak istiyorum. Yatırımcı kardeşlerimizi bekliyorum. Bu yatırımlarımızı Aksaray’ımızda yaygınlaştıracağız” dedi.

14 BİN DÖNÜM ALANDA ÜZÜM YETİŞTİRİLİYOR

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Aksaray’ın binlerce yıllık tarihi geçmişi olduğunu tarihi ve yöresel zenginliklerinin dünyaya tanıtılması için bu tür festivaller düzenlediklerini söyledi. Başkan Dinçer “Hasan Dağı’mızın ve yörelerinin tarımsal faaliyeti yerine getirdiğini göstermek adına bu tür organizasyonları icra ediyoruz. Karkın köyümüz 2 yıldır bu festivale ev sahipliği yapıyor. Karkın köy muhtarımız ve hemşerilerimize emeklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Aksaray tarımsal üretimlerin birçoğunda Türkiye’de ön sıralarda yer alıyor. Aksaray’ımızda rakamsal olarak 14 bin dönüm alanda üzüm yetiştiriliyor. 11 bin tonda bağcılıktan üretilen üzüm hasadı gerçekleştiriliyor. Bununda belli bir miktarı pekmeze dönüşüyor ve ülke genelinde ve yerelde tüketime konu ediliyor. Pekmezin üretim saflarını burada vatandaşlarımızla birlikte görüyoruz. Hangi aşamalardan sofralarımıza geliyor izleyeceğiz. Üzüm bağına giderek temsili bir bağ bozumu yaptık. Bir festivali daha yerine getirmenin mutluluğu ve sevinci içerisindeyiz. 7’den 70’e tüm vatandaşlarımızda da bu sevinci görmenin mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

HASAN DAĞI ETEKLERİNDE COŞKULU ANLAR YAŞANDI

Hasan Dağı’nın eteklerinde bulunan üzüm bağlarında bağ bozumu yapılarak kortej yürüyüşü ve halk oyunları gösterisi ile coşkulu anlar yaşandı. Çocuklarında oyun alanlarında doyasıya eğlendiği festivalde pekmez yarışmasında ve çeşitli yarışmalarda hak kazanan yarışmacılara ödülleri verildi.

ÜRETİCİLERİN PEKMEZİNE JÜRİ ÜYERİNCE NOT VERİLDİ

Festival programı dahilinde gerçekleştirilen yarışmada üreticiler ürettikleri pekmezleri jüri üyelerinin beğenisine sundu. Jüri üyeleri Ziraat Oda Başkanı Emin Koçak, İl Kültür Turizm Müdürü Mustafa Doğan, İl Tarım ve Orman Müdürü Nejdet Demir, Uluırmak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Ergün Demirer ve Pekmez Üreticilerinden oluşan jüri üyeleri, lezzet ve kıvamı yerinde olan en iyi pekmezi belirledi. Pekmez yarışmasına katılan üreticilerden 1’inciye tam, 2’nciye yarım, 3’üncüye çeyrek altın ile ödüllendirildi. Mansiyon ödülü alanlara da çeşitli hediyeler verildi. Gün boyu eğlenceli anların yaşandığı Karkın Köyündeki festivalde söz ve saz sanatçısı Ramazan Talay ve İbrahim Yıldız sahne aldı. Günün ilerleyen saatlerine kadar devam eden festival nostaljik görüntülere sahne oldu. Haber: Şeyda COŞAR

 

 

 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası