Gündem

Barajda doluluk alarm seviyesinde

Türkiye’nin en az yağış alan illeri arasında yer alan Aksaray’da son yağışlarla birlikte tarımsal sulama ve şehrin içme suyu ihtiyacını karşılayan Mamasın Barajı’nda su seviyesi yüzde 16’ya yükseldi. Devlet Su..

Barajda doluluk alarm seviyesinde
banner

Türkiye’nin en az yağış alan illeri arasında yer alan Aksaray’da son yağışlarla birlikte tarımsal sulama ve şehrin içme suyu ihtiyacını karşılayan Mamasın Barajı’nda su seviyesi yüzde 16’ya yükseldi.

Devlet Su İşleri tarafından 1965 yılında işletmeye alınan Mamasın Barajı, halen 214 bin dekarlık tarım arazisinin sulanmasıyla birlikte, şehrin içme suyu ihtiyacını da karşılıyor. 165 milyon metreküp su tutma kapasitesine sahip baraj da,  kurak bir yaz sonrası su seviyesi yüzde 16 oranına kadar düştü.

Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer ise sosyal medya hesaplarından baraj doluluk oranı yüzde 16 kadar düştüğünü belirtip “Gündelik hayatımızda uygulanacak küçük değişikliklerle gelecek nesillere daha yaşanabilir bir Aksaray bırakmaklayız. Su varken tasarruf edilir” paylaşımıyla tasarruf uyarısında bulundu.

YAZ MEVSİMİ DE ÇOK KURAK GEÇTİ

Aksaray Belediyesi’nde görevli jeoloji mühendisi  Orkun Dağlı, bu seviyenin yeterli olmadığını belirtip, su tasarrufu uyarısında bulundu. Herkesin bu konuda sorumluluk sahibi olması gerektiğine vurgu yapan Dağlı; “Geçen yıl su seviyesi bu dönemde yüzde 20 civarındaydı. Vatandaşlarımızın, suyu daha rahat kullanırız diye  bir düşünceye girmelerini istemiyoruz. Çünkü bizim doluluk oranlarımız diğer illere göre çok düşük. Suyu daha dikkatli ve daha hassas kullanmaya davet ediyoruz. Yaz mevsiminde yok denecek kadar az yağış aldık. Bu olayı da dikkate alarak şehir olarak daha çok tasarrufa yönelmeliyiz” dedi. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası