Gündem

Baykuşlar köyün ekolojik dengesine katkı sağlıyor

Aksaray’ın Darıhüyük köyünde 7 yıl önce sayısı sadece 4 olan kulaklı orman baykuşlarının sayısı 250’ye kadar yükseldi. Tarlalardaki fareleri yedikleri için köyün ekolojik dengesine katkı sağlayan baykuşlar, köylüler tarafından korunuyor..

Baykuşlar köyün ekolojik dengesine katkı sağlıyor
banner

Aksaray’ın Darıhüyük köyünde 7 yıl önce sayısı sadece 4 olan kulaklı orman baykuşlarının sayısı 250’ye kadar yükseldi. Tarlalardaki fareleri yedikleri için köyün ekolojik dengesine katkı sağlayan baykuşlar, köylüler tarafından korunuyor ayrıca fotoğraf tutkunlarının da ilgi odağı oluyor.

Genellikle ormanları yaşam alanı olarak seçen, dünyanın bazı bölgelerinde nesli tehlike altında olduğu için koruma altında olan kulaklı orman baykuşları, güvenli hissettiği bölgeleri yaşam alanı olarak seçiyor.

Köyde yaşayan doğa fotoğrafçısı Fahri Tunç, 7 yıl önce cami avlusunda 4 baykuş gördüğünü belirterek, şunları söyledi: “Baykuşların bir cami avlusundaki ağacın üzerindeki hallerini gördüm. Baykuşların kış mevsiminde yiyecek aramak için başka yerlere gideceğini bildiğimden dolayı onları tavuk ciğeriyle besledim. Sayıları gün geçtikçe arttı. Daha çok bölgedeki tarla fareleriyle besleniyorlar. Şu anda tünedikleri ağacın altındayız. Yerde gördüğümüz kalıntıların tümü farelerin atığı. Bizim köyde çokça fare vardı. Kedilerde farelere karşı yetersiz kalıyordu. Baykuşlar geldikten sonra tarlalarda fareler çok azalmaya başladı. Bilindiği gibi kırsal köylerde ve kırsal kesimlerde baykuşlar uğursuz hayvan olarak bilinir. Aslında baykuş uğursuz değil, gerçekten uğurlu bir hayvandır. Geldiği yere bereket getirdiğine de inanıyorum. Sonuçta burada doğanın ekolojik dengesini sağladı. Eğer burada baykuşlar olmaz ise farelerin tekrar sayısı inanılmaz şekilde artacaktır. Bu baykuşlar, bizim için inanılmaz değerliler” diye konuştu. Foto- Haber: Erkan ALTUNTAŞ

 

 

 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası