Gündem

Bedir Muhtar Külliyesi ışıklandırdı

DİNÇER; “ŞEHRİMİZE NESİLDEN NESİLLE KALACAK GÜZEL BİR ESER KAZANDIRDIK” Daha önce birçok tarihi yapıyı ışıklandıran Aksaray Belediyesi çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Bedir Muhtar Külliyesi ve camisi de ışıklandırılma yapılan..

Bedir Muhtar Külliyesi ışıklandırdı
banner

DİNÇER; “ŞEHRİMİZE NESİLDEN NESİLLE KALACAK GÜZEL BİR ESER KAZANDIRDIK”

Daha önce birçok tarihi yapıyı ışıklandıran Aksaray Belediyesi çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Bedir Muhtar Külliyesi ve camisi de ışıklandırılma yapılan yerler arasına dahil oldu.

Yapılan ışıklandırma çalışmalarının ardından geceleri farklı bir görüntü kazanan Bedir Muhtar Cami bulunduğu bölgeye de farklı bir hava kattı.

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer yapılan ışıklandırma çalışmasını sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımla duyurarak, “Böyle bir eseri şehrimize kazandırmayı nasip eden Rabbime şükürler olsun. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bedir Muhtar mahallesinde tarihi dokuyu yaşatarak, şehirleşme estetiği ile tarihi özellikleri aynı düzlemde buluşturduğumuz proje ile hem geçmişimizde var olan külliye kültürünü hem de Aksaray’ımızda yaşamış önemli bir manevi zatın ismini şehrimizde yaşatacak olmanın manevi hazzını yaşıyoruz. Işıklandırmasını tamamladık. İnşallah nesilden nesille kalacak güzel bir eseri kazandırmış olduk. Şehrimiz için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

BEDİR MUHTAR KİMDİR?

Aksaray’ın Şehr-i Suleha olarak anılmasında katkısı olan önemli isimlerden olan Bedir Muhtar II. Kılıçarslan döneminden sonra 1200’lü yıllarda Aksaray’a gelmişlerdir. Bedir Muhtar’ın tam adı kaynaklarda Mevlâna Bedreddin olarak geçmektedir. 1160’lı yıllarda günümüzde Tahran’ın Mahallesi olan Rey’de doğmuş, tefsir, hadis, fıkıh ve şiir alanlarında eserler vermiş bir din alimidir. Bedir Muhtar 1240’lı yıllarda da Aksaray’da vefat etmiştir.

17.asırda yaşayan Aksaraylı yazarlardan Seyyid Hasan Rızaî, Nüzhetü’l-Ebrar isimli eserinde onu, Aksaray’da yaşayan önemli âlimler arasında sayarak bahsetmiştir. Hasan Rızaî eserinde Bedir Muhtar’ı şöyle anlatır: “Aksaray’da cennetten bir vadi olduğu, vadi çevresinde 24.000 veli bulunduğu ve Şeyh Bedir Sultan Efendi’nin kerametiyle ortaya çıkan zemzemden bir su kaynağı olduğu söylenmektedir. Zemzem suyu olduğu inanılan su günümüzde türbe içerisinde halen akmakta ve yurt içinden ve dışından birçok ziyaretçi türbeyi ziyaret ediyor. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası