banner
Gündem

‘Bedriye Medresesi amacına uygun hizmet verecek’

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, belediye meclis üyeleri ile birlikte restorasyonu tamamlanarak açılışa hazırlanan Bedriye Medresesinde incelemelerde bulundu. Başkan Dinçer, medresenin ilim merkezi olarak amacına uygun bir şekilde hizmet vereceğini..

‘Bedriye Medresesi amacına uygun hizmet verecek’
banner

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, belediye meclis üyeleri ile birlikte restorasyonu tamamlanarak açılışa hazırlanan Bedriye Medresesinde incelemelerde bulundu. Başkan Dinçer, medresenin ilim merkezi olarak amacına uygun bir şekilde hizmet vereceğini söyledi.

Dinçer, restore çalışmalarını tamamlayarak tarihi yapıyı koruma altına aldıklarını belirtti. Belediye Meclis üyeleri ile birlikte Bedriye Medresesine ait ana binanın bölümlerini inceleyen Belediye Başkanı Dinçer, Bedriye Medresesi’nin geçmiş tarihe tanıklık etmiş Aksaray’ın en önemli değerlerinden birisi olduğunu ifade etti.

‘BURADA OKUMALARIN YAPILMASINI ARZU EDİYORUZ’

Restorasyon esnasında titiz bir çalışma yürütüldüğünün altını çizen Başkan Dinçer, “Bedriye Medresemizde çatı bölümü dahil, bahçe duvarı ve zemin iyileştirmesi yaparak binanın ana bütünlüğünü koruduk. Güçlendirme ve yenileme çalışmaları yapılırken aslına uygun yapı malzemeleri tercih ettik. Bedriye Medresesi’nin Selçuklu ve Osmanlı Döneminde medrese olarak kullandığını tarihi kaynaklardan biliyoruz. Selçuklu ve Osmanlı dönemine baktığımızda ecdadımız eğitime ve ilime önem vermiş, Anadolu coğrafyasında birçok noktada medreseler yapmıştır. Bedriye Medresemiz bunlardan sadece bir tanesi. Bizde restorasyonunu tamamlandığımız Bedriye Medresemizin tekrar ilim merkezi olmasını ve burada okumaların yapılmasını arzu ediyoruz. Burada isteyen herkes kitap okuyarak keyifli ve huzurlu vakit geçirebilecek, öğrencilerimiz ders çalışabilecekler” dedi.

Anadolu Selçuklu Sultanı I. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde inşa edildiği tahmin edilen Bedriye Medresesi, Selçuklu ve Osmanlı Döneminde medrese olarak hizmet verdi ve uzun yıllar ayakta kaldı. Aynı medrese Osmanlı’nın son dönemi ile erken Cumhuriyet Dönemi’nde fetvahane olarak kullanıldığı biliniyor. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası