banner
Gündem

Bedriye Medresesi gençlerin uğrak noktası oldu

BELEDİYE BAŞKANI DİNÇER “30 YILDA YAPILACAK RESTORASYON ÇALIŞMASINI 5 YILA SIĞDIRDIK” Aksaray Belediyesi geçmişe ışık tutan birçok tarihi yapıda restorasyon çalışmasını tamamlayarak tarihi yapıları koruma altına aldı. Belediye Başkanı Dr…

Bedriye Medresesi gençlerin uğrak noktası oldu
banner

BELEDİYE BAŞKANI DİNÇER “30 YILDA YAPILACAK RESTORASYON ÇALIŞMASINI 5 YILA SIĞDIRDIK”

Aksaray Belediyesi geçmişe ışık tutan birçok tarihi yapıda restorasyon çalışmasını tamamlayarak tarihi yapıları koruma altına aldı. Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, hayata geçirdikleri projeler ve yatırımlarla şehri yeniden imar ettiklerini bildirdi.

Yıllardır atıl durumda kalan ve Selçuklu Dönemi’ne ait yapılardan biri olan Bedriye Medresesi, Konya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu ve Aksaray Belediyesi iş birliğinde restoresi tamamlanarak hizmete açıldı. İçerisinde kafeterya, kütüphane ve doğal taş kütüphanesi olan Bedriye Medresesi-Kitap Kahve şehrin en gözde mekânları arasında yer aldı.

Dinçer, yapılan restore ile ilgili kişisel sosyal medya hesabından paylaşımda bulunarak “Yanından geçerken hep derdik. ‘Kimse görmez mi? Şehir merkezinde böyle bir alan neden atıl duruyor?’ diye.Şimdi yaptığımız restorasyon çalışması ile şehrin en gözde mekanlarından birisi haline geldi.30 yılda yapılan restorasyon çalışması kadar 5 yılda çalışma gerçekleştirdik. Yeni dönemde de şehir merkezinde atıl durumda kalan tek bir tarihi yapı bırakmadan çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

TARİHTE YOLCULUĞA ÇIKARIYOR

Selçuklu dönemi eseri olan Bedriye Medresesi inşa edildiği tarihlerde medrese, Osmanlı’nın son dönemi ile erken Cumhuriyet Dönemi’nde fetvahane olarak hizmet verdiği biliniyor. Aksaray Belediyesinin girişimleriyle restore yapılarak şehrin önemli kültür varlıklarına kazandırılan Medrese, zengin kütüphane içeriği ve kafeteryasıyla ziyaretçilerine adeta tarihte yolculuğa çıkarıyor. Medreseye gelenler çay ya da kahve eşliğinde kitap okuyabiliyor veya ders çalışabiliyor.Aksaray Belediyesi ile Konya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunca Aksaray’da Kalanlar Mahallesi’nde Selçuklular dönemine ait Tarihi Kalanlar Köprüsü, Kılıçaslan Tepesindeki II. Kılıçarslan Köşkü ve Türbesi, II. Kılıçarslan Hamamı, darp olarak bilinen Melik Mahmut Gazi Hangahı, Bedriye Medresesinde, Yusuf Hakiki Baba, Hasas Baba, Hamza Baba ve Kemal Baba türbelerinin restore çalışması tamamlandı. Pir Ali Sultan ve Cemalettin Aksaray’i Türbelerinde restorasyon çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi. Önümüzdeki günlerde Terlemez Baba ve planlanan tarihi yapılarda restore edilerek gün yüzüne çıkacak. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası