Gündem

Bedriye Medresesi’nin ihtişamı ortaya çıkıyor

BAŞKAN DİNÇER; “BEDRİYE MEDRESEMİZİ GELECEK NESİLLERE ULAŞTIRACAĞIZ” Yaklaşık 10 bin yıllık Aksaray’ın tarihi geçmişine tanıklık etmiş ve çeşitli amaçlarla kullanılmış Bedriye Medresesi Aksaray Belediye ekiplerince düzenlenen çalışma ile restore ediliyor…

Bedriye Medresesi’nin ihtişamı ortaya çıkıyor
banner

BAŞKAN DİNÇER; “BEDRİYE MEDRESEMİZİ GELECEK NESİLLERE ULAŞTIRACAĞIZ”

Yaklaşık 10 bin yıllık Aksaray’ın tarihi geçmişine tanıklık etmiş ve çeşitli amaçlarla kullanılmış Bedriye Medresesi Aksaray Belediye ekiplerince düzenlenen çalışma ile restore ediliyor. Atıl vaziyette kaderine terk edilmiş birçok tarihi yapıyı gün yüzüne çıkartan ve tekrar hizmete sunan Aksaray Belediyesi Bedriye Medresesi’ni de aslına uygun olarak yeniliyor.

Geçtiğimiz günlerde Kalanlar Köprüsünü, II. Kılıçaraslan türbesini ve köşkünü, Şeyh Hamza Baba Türbesini, Hasas Baba Türbesini, Melik Mahmut Gazi Hangahını ve birçok Selçuklu yadigarı eserin restorasyonu vatandaşlardan tarafından takdir ile karşılanmıştı.

Şehrin merkezi konumunda yer alan Bedriye Medresesi’nde de restorasyon çalışmaları kapsamında çatılar onarıldı. Yılların yükünü taşıyan duvarlarda deforme olan noktalar tespit edilerek aslına uygun inşaat malzemeleri ile yenilendi. Bahçe düzenlemeleri ve yapının dokusuna uygun kapı pencere yenileme çalışmalarının tamamlanmasının ardından medrese adına yakışır bir biçimde hizmet vermeye başlayacak.

Geçmişine dair bilgilerin elde edilmesi için kitabenin bulunmadığı medresenin ilim ve irfan merkezi olarak kullanıldığı rivayet ediliyor. Aksaray Belediyesi de ecdat yadigarı bu nadide eserin çağın şartlarına uygun olarak eğitim ve kültür tesisi şeklinde vatandaşların hizmetine sunmayı planlıyor. (Haber Bülteni)

 

     

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL