Spor

Begüm’ün hayatı basketbol ile değişti

Doğuştan Serebral Palsi hastalığı olan 19 yaşındaki Begüm Pusat ne eğitiminden ne de çok sevdiği basketboldan vazgeçti. Aksaray kampında Tekerlekli Sandalye Basketbol A Kadın Milli Takımı’nda ter döken Pusat, başarı..

Begüm’ün hayatı basketbol ile değişti
banner

Doğuştan Serebral Palsi hastalığı olan 19 yaşındaki Begüm Pusat ne eğitiminden ne de çok sevdiği basketboldan vazgeçti. Aksaray kampında Tekerlekli Sandalye Basketbol A Kadın Milli Takımı’nda ter döken Pusat, başarı hikâyesini gazeteniz Egemen’e anlattı.

Üniversiteye hazırlanan Pusat, “Ortaokul yıllarında basketbola başladım. Doğuştan Serebral Palsiengelim var. Galatasaray tekerlekli basketbolcusu Cem Gezginci’nin tavsiyesi ile tekerlekli sandalye basketbolu ile tanıştım. İlk önce tekerlekli sandalyede oturup oynamam asla demiştim. Sandalyeye oturunca ise bir daha kalkamadım. Spor beni içine çekti, bu yüzden çok mutluyum. 2019 yılında U24 Genç Milli Takımı ile birlikte Tayland’a Dünya Şampiyonası için gittim. Daha sonra İspanya’ya A Milli Takımı ile birlikte Avrupa Şampiyonası’na gittim. Şimdi ise Hollanda’ya hazırlanacağız. Sahadaki çizgiden içeri girince engellerin kalktığını öğrendim. Milli takımla birlikte Türk bayrağı için savaşmak ve mücadele etmek beni çok gururlandırıyor” diye konuştu.

BASKETBOL, HAYATA BAKIŞIMI DEGİŞTİRDİ

Aksaray’daki kamp çalışmalarında yer alan Begüm Pusat, “Liseden mezun oldum. Üniversite sınavlarına hazırlanıyorum ve spor yöneticiliği bölümü istiyorum. Annem ve babam spor konusunda beni çok destekledi. Annem olmasa bu kadar ilerleyemezdim. Ailem konusunda çok şanslıyım. Basketbol benim hayata bakış açımı değiştirdi. Ben eskiden engelimden utanan biriydim. Kimseye engelim olduğunu söylemezdim. Sol elinde ve sol ayağında ne problem var diye soranlara, ‘Buruk, kırık’ gibi cevaplar verirdim. Asla engelimi söylemezdim. Basketbola başlayınca her şeyin hayatımızda akışında var olabileceğini öğrendim. Hiçbir şey senin istediğine ulaşmana engel değil. Sen onu istiyorsan, bunu yapabilirsin. Bu sahaya girince tüm engeller ortadan kalkıyor. Ben sandalye üzerinde basket atabiliyorum. Bu sandalye ile her şeyi yapabiliyorum. Tıpkı koşan baskette olduğu gibi. Basketbol bana savaşmayı ve hayatta her türlü zorluğun aşılabileceğini öğretti” dedi.

‘BEŞİKTAŞ MAÇIYLA TEKERLEKLİ  BASKETBOLA BAŞLADIM’

10 yaşında koşan basketbol ile tanıştığını belirten Pusat, “Yaklaşık 5-6 yıl oynadım. Küçük yaştan itibaren çok istiyordum. Okulun önünde gördüğüm bir basketbol reklamında Işıl Alben’i gördüm ve kampına gittim. Işıl abla tekerlekli basketbola başlarsam önümün açık olduğunu söyledi. O yıl istemem diyordum. Fanatik Beşiktaş taraftarıyım. O yıl da Beşiktaş tekerlekli basketbol takımı İzmir’e gelmişti. Bende o yıl İzmir Büyükşehir Belediyesinin koşan basketbol takımında idim. Sırf Beşiktaş için maça gittim. Tribüne takımı desteklemek için gitmiştim. Oynamak aklımın uçunda bile yoktu. Annem araştırmayı çok sever. Beni Cem Gezginci ile tanıştırdı. Kendisinin de koşan basketboldan geldiğini öğrendim. Cem abi beni spora başlamaya ikna etti. Şu anda Galatasaray’da forma giyiyor” diye konuştu. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

 

 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası