Gündem

Bez bebekler ek gelir kapısı oldu

Aksaray’ın Gülağaç ilçesindeki tarihi ve turistik Saratlı beldesinde bez bebekler kadınların ek gelir kapısı oldu.71 yaşındaki Nebibe Akbulut bez bebeklerin yapımını öğrettiği  yaklaşık 100 kadın, ürünlerini turistlere satarak ev ekonomilerine..

Bez bebekler ek  gelir kapısı oldu
banner

Aksaray’ın Gülağaç ilçesindeki tarihi ve turistik Saratlı beldesinde bez bebekler kadınların ek gelir kapısı oldu.71 yaşındaki Nebibe Akbulut bez bebeklerin yapımını öğrettiği  yaklaşık 100 kadın, ürünlerini turistlere satarak ev ekonomilerine katkı sağlıyor.

Yaz mevsiminde bölgeye gelen turistlerin yoğun talep gösterdiği bez bebekler, 1 dolar ile 10 dolar aralığında satışa sunuluyor.

BÖLGE HALKININ GEÇİM KAYNAĞI OLDU

Bez bebeklerin bölge halkının önemli geçim kaynakları arasında olduğunu aktaran Akbulut, “10 yıldır bu işi yapıyorum. Bebek yapımını komşularıma, kızıma ve gelinime de öğrettim. Yaptığım bebekleri de kendim, yeraltı şehrinde turistlere satarak ekmek paramızı kazanıyoruz. Bebekleri, kendimizin giydiği yöresel kıyafetlerin eski kumaşlardan üretiyoruz. Bebeklerimizi esnafa da biz satıyoruz. Kendimizi geliştirdik ve bebeklerinin yanında koyun, kedi, köpek gibi yünden ürünler de üretmeye başladık. Bebek işi bizim beldemizin kadınlarının geçim kaynağı oldu. Bebekleri turistlere satıp evimize gelince çok seviniyoruz. Günlük 10 tane bebek üretiyorum ve günlük 400 ile 600 lira gelir elde ediyorum. Bu işe elim alıştığı için bana bebek yapmak zor gelmiyor. Bizim renkli kıyafetlerimizden yaptığımız bebekler daha çok ilgi görüyor. Bu iş sayesinde yapancı dil de öğrendik. Bebeklerimizi de boyutlarına göre 1 dolar ile 10 dolar arasında satıyoruz” dedi.

BEZ BEBEKLER SAYESİNDE HİÇBİR ŞEY TELEF OLMUYOR

Belediye Başkanı Zeki Türker de kadınların yapıp sattığı bez bebekler sayesinde Anadolu kültürünü Avrupa’ya tanıttıklarını kaydetti. Türker, “Beldemizde Kırkgöz Yeraltı Şehri ile Aziz Mercurius isimli iki yer şehirlerimiz var. Günlük yurt dışından birçok misafiri beldemizi ziyaret ediyor. Kadınlarımız da eskiyen yöresel kıyafetleri, gazoz kabakları ile koyunyününden beldemize gelen turistler için bebek yapıyorlar. Bez bebekler sayesinde hiçbir şey de telef olmuyor. Bebekler aynı zamanda yöresel giyim kültürümüzü yansıtıyor. Biz kitre bebekler sayesinde kültürümüzü tüm Avrupa’ya tanıtma fırsatı bulduk.Foto-Haber:Erkan ALTUNTAŞ

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası