Gündem

BİLİR MİSİNİZ MERHABANIN HİKÂYESİNİ

Ah… Ne acı… Doğa en can alıcı noktada elimi kilitledi. Son söylemek istediklerimi yazamadım. Sanırım ki yolcuyum. Dünyaya bir merhaba deyip gideceğim. Merhaba çocuklar, merhaba dünya. Merhaba… Halikarnas Balıkçısı  ..

BİLİR MİSİNİZ MERHABANIN HİKÂYESİNİ
banner

Ah…

Ne acı…

Doğa en can alıcı noktada elimi kilitledi.

Son söylemek istediklerimi yazamadım.

Sanırım ki yolcuyum.

Dünyaya bir merhaba deyip gideceğim.

Merhaba çocuklar, merhaba dünya. Merhaba…

Halikarnas Balıkçısı

 

Halikarnas Balıkçısı olarak tanıdığımız Cevat Şakir Kabaağaçlı için ‘merhaba’ kelimesinin önemli bir yeri vardır.  O merhabayı şu kısa hikâyeyle anlatır:

“Çok eski zamanlarda, uzun yolda karşılaşan iki seyyah, birbirine zarar vermeyi düşünmediğini, düşmanca bir niyeti olmadığını anlatmak için, yaylarını gerip, oklarını uzaklara atar ve ‘Mir heba’ yani ‘Okum boşa gitsin’ derlermiş. Zaman içinde bu söz, ‘Merhaba’ olarak gelmiş günümüze…”

Balıkçı her söze bu yüzden merhaba ile başlar, merhaba ile bitirirmiş. Biz de onu anmak adına ‘Merhaba’ diyerek başlayalım konuşmaya…

Merhaba!

Bugün 21 Kasım Pazartesi günü.

Önemli günler arasında yer alan bu tarih herkes tarafından ‘Dünya Merhaba ve Selamlaşma Günü’ olarak biliniyor.

Peki, nedir demek merhaba?

Arapça kökenli olan ‘Merhaba’ ‘Yer genişliği’, ‘ferahlıkla’ anlamını ifade eder. ‘Hoş geldin, yerin rahat olsun’ manasındaki bu kelime bir selamlama değil bir ağırlama sözcüğüdür aslında.

Günümüzde kullanıldığı anlamıyla merhabalaşmanın yani selamlaşmanın kültürümüzde önemli bir yeri vardır.

Evimize gelen misafire, yolda biriyle göz göze geldiğimizde, okulda, iş yerinde ve daha birçok yerde iletişimi başlatan ilk cümledir ‘MERHABA’.

En başta samimiyetin göstergesidir bizim için. Güzelliklerin dışarı aktarılmasıdır. Benden sana zarar gelmez demektir. Yol kenarında oturan teyzelere, çöp kutularını didik didik ederek kağıt-karton bulmaya çalışan emekçilere, dışarda oyun oynayan çocuklara, karşılaştığımız herhangi bir sokak hayvanına bir selam vermek…  Alana da verene de hoşluk katmaktan başka nedir ki merhabalaşmak?

Bir insanın gününü güzelleştirecek çok basit bir kelimedir aslında.

Kıyafetinizi tadilat için terziye mi vereceksiniz, Selamın Aleyküm diyerek ayak basın dükkanına ve bakın kıyafetinize nasıl özenli davrandığına…

Bir temizlik görevlisine, bir emekçiye işini yaptığı esnada bir selam verin ve görün ondaki değişimi…  Çay siparişi verdiğiniz kantinciye merhabalar deyin ve izleyin çayınızı nasıl bir hevesle hazırladığını…

Kendini iyi hisseden biri yaşamındaki her şeye iyi bakar. İyi bakan iyi görür derler. Bir selam bile iyi eder bazen insanı. İnsanı insan olduğu için sevmek, insan olduğu için değer vermek, hesapsız kitapsız bir şekilde içtenlikle sevmek… Her kişinin harcı değil elbette.

Esenlik dilemek için bütün kelimeler emrindedir insanın. Selam, Merhaba, Selamın Aleyküm, İyi Günler, Hayırlı Sabahlar, İyi Akşamlar… Kim tarafından nasıl söylenirse söylensin, hangi kelimeyi seçtiğinin ne önemi var? Dilinden çıkıp şifa olacaksa…

Herkes kendi dilinde, dilinin döndüğünce bırakıversin içindeki güzellikleri dışına.

Haydi, bugün ya da yarın, deneyin siz de… Hiç tanımadığınız birine işini yaparken selam verin mesela… 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL