banner
Gündem

‘Bireylerin hakları konusunda bilgilendirilmesi önemlidir’

Aksaray Baro Başkanı Av. Ferit Köse, 10 Aralık İnsan Hakları Günü kapsamında bir açıklama yaparak; “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 10 Aralık 1948 tarihinde kabul edilen ‘İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin,..

‘Bireylerin hakları konusunda bilgilendirilmesi önemlidir’
banner

Aksaray Baro Başkanı Av. Ferit Köse, 10 Aralık İnsan Hakları Günü kapsamında bir açıklama yaparak; “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 10 Aralık 1948 tarihinde kabul edilen ‘İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin, tüm insanların doğuştan hür ve eşit olduğu ilkesi doğrultusunda, insan hakları bilincinin tüm dünyada güvence altına alınarak geliştirilmesi amacıyla her yıl 10 Aralık tarihi ‘Dünya İnsan Hakları Günü’ olarak kutlanmaktadır” dedi.

İnsan Hakları Evrensel Bildirisiyle yalnızca demokratik anayasalarla tanınan temel medeni ve siyasi hakların değil ekonomik, toplumsal, kültürel haklarında genel tanımlarla belirli hale geldiğini aktaran Köse; “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, tüm insanların hiçbir ayrım gözetilmeksizin yalnızca insan oluşlarından dolayı özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğduğunu ilan etmektedir. Buna göre herkes, ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal ya da başka bir kanaat, ulusal ya da toplumsal köken, mülkiyet, doğuş veya başka türden statü gibi herhangi bir ayrım gözetilmeksizin, bu bildirgede belirtilen bütün hak ve özgürlüklere sahiptir denilerek tüm insanlığın hak ve özgürlükleri güvence altına almıştır. Her birey insan hakları konusunda, temel hak ve hürriyetlerini bilme noktasında yeterli bilgiye ve bilince sahip olmalıdır. Bu bilincin oluşturulması konusunda, ilgili kurum, kuruluş ve kurulların, tanıtıcı, eğitici faaliyetlerde bulunması, bireylerin hakları konusunda bilgilendirilmesi önemlidir. Bu eğitimlerin de bireylere okul çağında iken verilmesi, eğitim politikalarının bu doğrultuda şekillendirilmesi, bilinçli ve haklarını bilen bir toplum oluşturulması açısından önemli ve değerli bir adım olacaktır. 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 95. maddesi gereğince Barolara “hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak, korumak ve bu kavramlara işlerlik kazandırmak” görevi verilmiştir. Herkesin, insan onuru ile eşit ve özgür olarak yaşamasını sağlamanın ve o yolda birlikte çalışmanın hepimizin görevi olduğunu hatırlatarak 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününü kutluyor, tüm insanlığa; barış, huzur ve mutluluk getirmesini temenni ediyorum” diye konuştu. (Haber Bülteni)

 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası