banner
Özel

Bu merkez eğitim fabrikası gibi çalışıyor

AKSARAY’DA HALK EĞİTİM MERKEZİNE 2023 YILININ İLK 5 AYINDA 25 BİN 834 KURSİYER KAYIT YAPTIRDI Aksaray Halk Eğitim Merkezi okuma yazma kursları, sosyal ve kültürel faaliyetler ve istihdam odaklı kurslarla..

Bu merkez eğitim fabrikası gibi çalışıyor
banner

AKSARAY’DA HALK EĞİTİM MERKEZİNE 2023 YILININ İLK 5 AYINDA 25 BİN 834 KURSİYER KAYIT YAPTIRDI

Aksaray Halk Eğitim Merkezi okuma yazma kursları, sosyal ve kültürel faaliyetler ve istihdam odaklı kurslarla birçok alanda faaliyet yürütüyor. Aksaray Halk Eğitim Merkezi kurslarından sorumlu Müdür Yardımcısı Songül Yılmaz, 2023 yılında merkezin çalışmaları hakkında bilgi verdi.  2023 yılında halk eğitim tarihinde rekor kursiyer sayısına ulaştıklarını belirten Yılmaz, 25 bin 834 kursiyerin merkeze başvuru yaptığını söyledi.

FARKLI ALANDA 600 KURS

Halk Eğitim Merkezlerinin sadece kurslardan ibaret olmadığını söyleyen Yılmaz, “Giyim üretim teknolojileri, el sanatları, kuyumculuk teknolojileri, bilgisayar kurslar, aşçılık, dekoratif ahşap süsleme, geleneksel el nakışları, ev tekstili ürünleri hazırlama, arıcılık gibi 600 farklı kursumuz vatandaşlarımızın hizmetinde. Bunun haricinde merkezimize farklı planlarla gelen kursiyerlerimiz de var. Kimi hobi amaçlı gelip boş zamanını değerlendirirken kimi de öğrendikleriyle iş sahibi oluyor. Kursiyerlerimizin yetenekleri doğrultusunda istedikleri alanda istihdam edilmek üzere eğitiyoruz. Ayrıca kendi kursiyerlerimizi yetiştiriyoruz. Ustalık belgelerini aldıktan sonra bize müracaat ediyorlar. Daha sonra talep doğrultusunda burada eğitmen olarak çalışabiliyorlar. Ayrıca açık lise ve açık ortaokul da halk eğitim bünyesinde. Herhangi bir sebeple örgün eğitimin dışında kalmış bireyler açıktan ilkokul, ortaokul veya liseye kayıt olup eğitimlerini tamamlayabiliyor. Açık öğretim kurslarının dışında ise destekleme ve yetiştirme kurslarımız da var. Sınavlara hazırlanan ve maddi imkansızlıklar nedeniyle takviye kurs alma imkanı olmayan öğrencilerimize ekstra kurslar açıyoruz. Alanında uzman öğretmenlerimizi görevlendirip okullardaki destekleme kursları gibi eğitimler veriyoruz. Okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımız için ayrıca kurslarımız var” diye konuştu.

ALE İÇİ EĞİTİME AĞIRLIK VERİLDİ

Her yaştan ve her düzeyden vatandaşın eğitim olmak için halk eğitim merkezlerini tercih ettiğini söyleyen Yılmaz, bu yıl Milli Eğitim Bakanlığının projesi kapsamında aile içi eğitimlere daha fazla ağırlık verildiğini ifade etti.  Yılmaz, “Halk eğitim merkezi bünyemizde her alanda kurslarımız var fakat bu yıl aile içi eğitimlerimize biraz daha ağırlık verdik. Eğitimlerde sadece bir grubu hedef kitle olarak almıyoruz. O zaman o eğitim istediğimiz amaca ulaşmıyor. Eğitime aileden başlarsak bir sonuç alabiliyoruz. Örneğin bağımlılıkla mücadele eğitimini sadece çocuklara verdiğiniz zaman bu eğitimin tek ayağını gerçekleştiriyor. Eğitimin aileden başladığını hepimiz biliyoruz. Eğitimi aileye verdiğimiz zaman başarı oranı çok daha yüksek oluyor ve bir sonuç alabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra 6 Şubat’ta meydana gelen deprem sonrasında ilk yardım ve afet bilinci geliştirme eğitimlerinin önemi bir kere daha anlaşıldı. Bu konuda vatandaşlarımızdan da çok talep aldık. Bu alanda da eğitim faaliyetleri yürüterek halkımızın ilk yardım konusunda bilgili ve bilinçli olmasına katkı sunuyoruz. Elimizden geldiği kadar daha çok hedef kitleye ulaşmaya çalışıyoruz” diye konuştu.  Foto-Haber: Şeyda COŞAR

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası