banner
Gündem

Bunlarda ‘Kapadokyalı Barbie’

Aksaray’ın Gülağaç ilçesinde tarihi ve turistik yapısıyla dikkat çeken Saratlı Beldesinde yaşayan 72 yaşındaki Nebibe Akbulut’un ‘Kapadokya Barbiesi’ adını verdikleri bez bebeklerin yapımını öğrettiği 90 kadın, ürünlerini turistlere satarak ev ekonomilerine..

Bunlarda ‘Kapadokyalı Barbie’
banner

Aksaray’ın Gülağaç ilçesinde tarihi ve turistik yapısıyla dikkat çeken Saratlı Beldesinde yaşayan 72 yaşındaki Nebibe Akbulut’un ‘Kapadokya Barbiesi’ adını verdikleri bez bebeklerin yapımını öğrettiği 90 kadın, ürünlerini turistlere satarak ev ekonomilerine katkı sağlıyor.

Saratlı beldesinde oturan 8 çocuk annesi Nebibe Akbulut, 10 yıl önce bir esnafın Aziz Mercurius Yeraltı Şehri’ne gelen turistlere sattığı bez bebeğin nasıl yapıldığını merak edip, satın aldı. Ardından söküp, yeniden yaptı. Daha sonra giydikleri eski yöresel kıyafetleri ve şişelerin metal kapaklarını kullanarak kendisi de bez bebek yapmaya başladı.

Yaptığı bebekleri yeraltı şehrine gelen turistlere satan Akbulut, ilk etapta kızları ve diğer yakınları olan kadınlara bebek dikmesini öğretti. Talep üzerine Nebibe Akbulut, beldedeki diğer kadınlara da bebek dikmesini öğretti. Akbulut sayesinde yaklaşık 90 kadın, Aziz Mercurius ve Kırkgöz yeraltı şehirlerinde ‘Kapadokya Barbiesi’ adını verdikleri bez bebekleri satıp ev ekonomilerine katkı sağlamaya başladı.

Bez bebeği merak edip yapmaya başladığını ifade eden Nebibe Akbulut, şunları söyledi: “10 yıldır bu işi yapıyorum. Bebek yapımını komşularıma, kızıma ve gelinime de öğrettim. Yaptığım bebekleri de kendim, yeraltı şehrinde turistlere satarak ekmek paramızı kazanıyoruz. Bebekleri, kendimizin giydiği yöresel kıyafetlerin eski kumaşlardan üretiyoruz. Bebeklerimizi esnafa da biz satıyoruz. Kendimizi geliştirdik ve bebeklerinin yanında koyun, kedi, köpek gibi yünden ürünler de üretmeye başladık. Bebek işi bizim beldemizin kadınlarının geçim kaynağı oldu. Bebekleri turistlere satıp evimize gelince çok seviniyoruz. Bizim renkli kıyafetlerimizden yaptığımız bebekler daha çok ilgi görüyor. Bu iş sayesinde yapancı dil de öğrendik. Bebeklerimizi de boyutlarına göre 1 dolar ile 10 dolar arasında satıyoruz.” Foto-Haber: Şeyda COŞAR 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası