banner
Gündem

Çay; ‘Eğitimler arama kurtarmanın olmazsa olmazıdır’

Aksaray İHH Arama Kurtarma birim başkanı Abdurrahman Çay, birim çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Ekip olarak yetkinlik elde edebilmek ve gelişimimizi devam ettirmek için birçok farklı eğitimden geçmekte olduklarını kaydeden Çay;..

Çay; ‘Eğitimler arama kurtarmanın olmazsa olmazıdır’
banner

Aksaray İHH Arama Kurtarma birim başkanı Abdurrahman Çay, birim çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Ekip olarak yetkinlik elde edebilmek ve gelişimimizi devam ettirmek için birçok farklı eğitimden geçmekte olduklarını kaydeden Çay; bu eğitimlerle ekibi büyütmeyi hedeflediklerini kaydeden Çay, bu kapsamda Aksaray İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen temel ilkyardım eğitimini de tamamladıklarını kaydetti. Çay; “Profesyonel eğitmenler tarafından verilen eğitime, Aksaray İHH arama kurtarma ekibimizden ve genç gönüllülerimizden 35 kişi katılım sağlamıştır. Tüm gün süren eğitimde, temel yaşam desteği uygulamaları, insan vücudu ile ilgili bilinmesi gereken temel hususlar, hastanın veya yaralının sağlık durumunun değerlendirilmesi, kanamalar, solunum yolundaki tıkanıklıklar, yaralanmalar, bilinç bozuklukları, ısı dengesi bozuklukları, kırık, çıkık ve burkulmalar, hastaların ve yaralıların taşınması temel ilk yardım konuları anlatılmıştır. Eğitim sonunda yapılan sınavı başarı ile tamamlayıp, sertifikalarımızı aldık. Bu eğitimle ihtiyaç olması durumunda daha bilinçli olarak ilk yardım müdahalesi yapabileceğiz” dedi.

Aksaray İHH arama kurtarma ekibi olarak Kahramanmaraş’ta İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (Afad) tarafından gerçekleştirilen 4. Bölge hazmat eğitimine de ekiplerinden 2 kişinin katıldığını aktaran Çay; “Hazmat, KBRN (kimyasal, biyolojik, radyasyon, nükleer) tehlikeli madde eğitimi anlamına gelmektedir. Hazmatçı enkaz veya herhangi bir afet alanında arama kurtarmacının güvenliği için herhangi kimyasal ,biyolojik maddeye karşı yapılan kontrolden sorumludur. Herhangi bir tehlikeli madde var mı, gaz çıkışı olup olmadığı kontrolünü yapmakta, olumsuz durumda gerekli müdahalede bulunmakla sorumludur. Arama kurtarmacı için öncelikle kendi can güvenliği gerekmekte bu yüzden böyle eğitimler arama kurtarmanın olmazsa olmazıdır. Yaşadığımın depremler bize bu eğitimlerin ne kadar önemli olduğunu göstermiştir. Eğitimi alan ekip arkadaşlarım sertifikalarını alarak eğitimi başarı ile tamamlamışlardır. Bu eğitimle birlikte ekibimiz daha güçlü ve donanımlı hale gelmiştir” diye konuştu.

ŞEHİTLERİMİZİN ANISINA HASAN DAĞI TIRMANIŞI

Aksaray İHH arama kurtarma ekibi olarak şehitler anısına 31 Aralık 2023 tarihinde Hasan Dağı tırmanışı gerçekleştirdiklerini de aktaran Çay, sözlerini şu ifadelerle noktaladı: “Aksaray arama kurtarma Birim Bşk Abdurrahman Çay yaptığı açıklamada; 22 – 23 Aralık tarihlerinde Irak’ın Hakurk ve Metina bölgelerinde hain terör örgütü tarafından gerçekleştirilen saldırıda şehit düşen 12 kahraman askerlerimiz, Gazze’de şehit olan kardeşlerimiz ve tüm şehitlerimiz anısına farkındalık oluşturmak için Hasan Dağı’na tırmandık.  Arama kurtarma birimi olarak üniversiteli gönüllü kardeşlerimizin de katıldığı 24 kişilik ekibimizle tırmanış sonrası 12 şehidimiz adına 12 fidan dikimi ve doğada yaşayan hayvanlar için yemleme yaparak tırmanışımızı tamamladık. İHH arama kurtarma olarak amacımız, bize yaşanabilir bir ülke bırakmak için canlarını feda eden şehitlerimizi asla unutmayacağımızı göstermek ve onlara olan vefa borcumuzu bir nebze de olsa ödeyebilmektir.” (Haber Bülteni)

 

 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası