banner
Gündem

‘Cezasızlık algısı hukuka güveni zedelemektedir’

Son dönemlerde toplumda infial yaratan, sosyal medya ve haberlere yansıyan suç haberlerinin faillerinin, daha önce bir ya da birkaç suçtan dolayı hükümlü olmasının toplum nezdinde suçluların yeteri kadar ceza almadığı..

‘Cezasızlık algısı hukuka güveni zedelemektedir’
banner

Son dönemlerde toplumda infial yaratan, sosyal medya ve haberlere yansıyan suç haberlerinin faillerinin, daha önce bir ya da birkaç suçtan dolayı hükümlü olmasının toplum nezdinde suçluların yeteri kadar ceza almadığı algısına neden olduğunu söyleyen Aksaray Baro Başkanı Ferit Köse, “Bu durum eylemlerin faillerin yanına kar kaldığı yönünde olan algıları artırmıştır” dedi.

Yaşanan ve son olarak medyaya yansıyan taksici Oğuz Erge’nin vurulmasına ilişkin olay ile bu konuların yeniden gündeme geldiğini söyleyen Köse, bu durumun eleştirilerin odak noktası olduğunu kaydetti.

Köse, sözlerini şu ifadelerle sürdürdü; “Özellikle son dönemde infaz kanunlarında yapılan değişikliklerde cezaevlerinin doluluk oranlarının da etkili olması ile sürekli olarak hafifletme yoluna gidilmekte ve çoğu zaman cezanın çok cüzi bir kısmının infazı neticesinde açık cezaevine geçişin mümkün kılındığı ve böylelikle infaz edilen kısımdan sonraki süre bakımından şahısların denetimli serbestlikten faydalanma imkanı tanındığı görülmektedir. Yapılan bu değişikliklerin sıklığı değişikliklerin denetimini, kanunun uygulanmasını ve hatta bu değişikliklerin takibini dahi neredeyse imkansız hale getirmenin yanı sıra sürekli olarak yapılan lehe düzenlemeler neticesinde ceza hukukunun caydırıcılık amacından sapıldığı görülmektedir. İnfaz rejimlerinin amacı cezasızlık algısı yaratmak değil, aksine cezaevinden sonraki süreçte dahi kişilerin denetiminin sağlamak ve gerçek bir topluma kazandırma olmalıdır. Bu amaçtan uzaklaşılması; suç oranlarının artmasına, toplum barışının ve kamusal düzenin tehlikeye düşmesine ve toplumun vicdanen hukuka olan güveninin de yok olmasına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle kanun koyucunun ıslahı amaçlayan düzenlemeler bakımından bu hususları göz önünde bulundurması ve ağırlaştırıcı nitelikte düzenlemelere de yer verilmesi toplumsal barış ve hukuka güven için bir zorunluluk haline gelmiştir.” (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası