banner
Özel

Çiçekten kovana bal üretimi

Aksaray’da 10 yıl önce 4 kovan ile hobi olarak başladığı arıcılık mesleğinde kovan sayısını 100’e çıkaran 4 çocuk annesi Alev Soylu, çiçekten kovana bal üretiminin serüvenini gazeteniz Egemen’e anlattı.Her yıl..

Çiçekten kovana bal üretimi
banner

Aksaray’da 10 yıl önce 4 kovan ile hobi olarak başladığı arıcılık mesleğinde kovan sayısını 100’e çıkaran 4 çocuk annesi Alev Soylu, çiçekten kovana bal üretiminin serüvenini gazeteniz Egemen’e anlattı.Her yıl kendini geliştiren ve işlerini ilerleten Soylu,  bal üzerine de bir işletme açarak ürettiği ürünleri müşterileriyle buluşturmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

‘ARILARA ÇOCUKLARIM GİBİ BAKIYORUM’

Arılarına çocukları gibi baktığını, bal, arı sütü, polen ve propolis ürettiğini aktaran Soylu, “4 kovan ile 10 yıl önce arıcılığa başladım ve şimdi kendime ait bir iş yerim oldu. Arıcılık mesleği bende bağımlılık yaptı. Artık onlar olmadan duramıyorum. Manevi olarak bana çok şey kattı. Maddi olarak da güzel paralar kazandım. Hasat zamanı keyifli geçiyor fakat zorlukları da var. Buna rağmen bu işi yapmak bana zevk veriyor. Günlerim çok yoğun geçiyor. Evde çocuğumla nasıl ilgileniyorsam arılarla da aynı şekilde ilgileniyorum çünkü arı çok hassas bir hayvan ve sürekli ilgi istiyor. Bu yılın hasadını yaptık.  İlaçlama ve besleme yaparak kışa hazırlanıyoruz. Bu yüzden daha fazla ilgi alaka gösteriyorum. Yaz döneminde arı sütü, polen, propolis ve balı kendim üretiyorum. Hasan Dağı, Ekecik Dağı ve birçok yerde yayla balı üretimi yapıyorum. Bu bölgelerde bal verimi oldukça yüksek ve lezzeti de kekik ve keven aromalardan dolayı çok iyi” dedi.

‘HER KADIN BU MESLEĞİ YAPABİLİR’

Arıcılığın güzel bir meslek olduğunu ifade eden Soylu, kadınların bu işi yapabileceğini söyleyerek, “Ev hanımları için arıcılık bence çok güzel bir meslek. Kadınlar da arıcılık yapabilirler. İşini hakkıyla yaptığın zaman mesleğin bir cinsiyeti olmuyor. Dükkânı kapatıp hemen arılarımın yanına geliyor onları besliyorum günümün yarısı böyle geçiyor” diye konuştu.

İKLİM BAL ÜRETİMİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİ

İklimin bu yıl arıcılar açısından iyi geçmediğini yağmur yağışlarının düzensiz olması nedeniyle bal veriminin düştüğünü kaydeden Soylu şöyle konuştu: “Arıcılar için bu sezon zorlu geçti. Yağmur yağışları çok güzeldi ve beklenenin üzerinde yağış aldık. Ama yağışların düzensiz yağması ve özellikle polen döneminde aşırı yağması bal üretiminde rekolteyi düşürdü. Ama hepsi nasip. Toprağın yağmura arının polene ihtiyacı var. Bu yıl az olur önümüzdeki yıl çok olur. Tek dileğimiz bu topraklardan yağmur eksik olmasın” dedi.

BAL FİYATLARI 350-700 TL ARALIĞINDA

Bal satışları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Soylu; “Kendi işletmemde kendi ürettiğim ürünleri satıyorum. Satışta hiçbir sıkıntım yok. Balı alan müşterilerim tekrar gelip ürün alıyorlar. Ürettiğim bal İşlem görmemiştir. Buraya gelip kendileri bal alan insanlarda mutlu oluyor. 100 kovan arımın hepsine tek tek bakıyorum. Bal fiyatı ise 350 ile 700 TL arasında. Arılarımla çocuklarım gibi ilgileniyorum. Bir gün bile gelmesem gözüm arkada kalıyor. Daha sonra koşarak arılarımın yanına her gün geliyorum. İşletmemde bal, polen, propolis ve arıcılık malzemelerinin yanı sıra arı satışı da yapıyorum” diye konuştu. Foto-Haber: Şeyda COŞAR

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası