banner
Gündem

Çoban sorununa sigortalı çözüm

Aksaray’da ‘sürü yönetimi çobanlık desteği’ kursunda 21 gün boyunca eğitim alan 35 çoban sertifika almaya hak kazandı. Tarihin en eski mesleklerinden olan çobanlık mesleği, devlet tarafından sağlanan teşvik destekleri ile..

Çoban sorununa sigortalı çözüm
banner

Aksaray’da ‘sürü yönetimi çobanlık desteği’ kursunda 21 gün boyunca eğitim alan 35 çoban sertifika almaya hak kazandı.

Tarihin en eski mesleklerinden olan çobanlık mesleği, devlet tarafından sağlanan teşvik destekleri ile yeniden canlılık kazandı. Bir milyon civarında küçükbaş hayvan varlığı ile Türkiye’nin önemli hayvancılık merkezlerinde biri olan Aksaray’da çobanlar artık sigortalı olacak.

Çobanlık mesleğinin gün geçtikçe azalması nedeniyle harekete geçen bakanlık, çobanlığa destek programı başlatarak 100 küçükbaş hayvan varlığı olan işletmelere 30 bin lira sigorta prim desteği vermeye başladı. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ‘sürü yönetimi çobanlık desteği’ programı sayesinde çobanlar sağlık güvencesine kavuştu.

Devlet desteği ile hayvancılığın geliştiğini söyleyen Aksaray Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, “Devlet hayvancılığın her kesimine destek veriyor. Bu desteklerden bir tanesi de çoban desteğidir. Verilen eğitim kurslarında başarılı olan çobanlarımıza sertifika veriyoruz. Bu sertifikayı alan çobanlarımız 5 aylık sigorta primini kesintisiz ödedikten sonra devletimiz 30 bin lira para desteği veriyor. İlimiz için çok faydalı bir proje oldu. Aksaray’da çoban bulamıyorduk. Bu proje sayesinde çoban bulabiliriz. Çünkü çobanlarda artık sağlık güvencesi istiyor. Bu tür desteklerle hayvancılık sektörü çok iyi yerlere gelecektir. Bu sayede çoban bulmakta sıkıntı yaşamayacağız” dedi. Haber: Ali FURAT

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası