Gündem

Çöpten sonra güneş panelleriyle de enerji üretilecek

Aksaray Belediyesi, yenilenebilir enerji temininde ciddi anlamda kazanımlar elde ediyor. Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Aksaray’da sürdürülebilir çevre yönetimini destekleyen projeler arasında yer alan Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf..

Çöpten sonra güneş  panelleriyle de enerji üretilecek
banner

Aksaray Belediyesi, yenilenebilir enerji temininde ciddi anlamda kazanımlar elde ediyor. Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Aksaray’da sürdürülebilir çevre yönetimini destekleyen projeler arasında yer alan Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi’nde atıklar çevreye ve insana zarar gelmeyecek şekilde güvenle bertaraf edildiğini, ardından sürdürülebilir olarak enerji temini elde ettiklerini söyledi.

‘ÇÖPTEN ENERJİ VE GÜBRE ÜRETİMİNE BAŞLADIK’

Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisinde çöpten sonra güneş panelleriyle de enerji üretileceğini kaydeden Başkan Dinçer; “Göreve gelir gelmez çöp sorununu ortadan kaldırmak için çalışmalara başladık. Aksaray’a modern bir Katı Atık Enerji Üretim Tesisi kazandırdık. Çöpten enerji ve gübre üretimine başladık. Ancak bununla yetinmeyerek güneş enerjisinden de faydalanmak istedik. Tesisimizin içerisine kurduğumuz güneş panelleri ile birlikte güneşten elektrik üretmeye başlayacağız. Çocuklarımıza daha temiz bir dünya, daha temiz bir Aksaray bırakmak için yeni projeler üretiyor ve bunları hayata geçiriyoruz” ifadelerini kullandı.

TESİSE GÜNLÜK 270 TON EVSEL ATIK GELİYOR

Dev tesise günlük 270 ton evsel atık geldiğini ifade eden Dinçer, şöyle konuştu: “Sadece şehir merkezinden değil ilçelerde kurulan 4 adet atık transfer istasyonumuzda toplanan atıklar Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi’ne getirilerek değerlendiriliyor. Modern kent kimliğine yakışan, ülkeye katma değer oluşturmak, çevreyi korumak ve katı atığı ekonomik bir kaynağa dönüştürmek adına hayata geçirdiğimiz proje Aksaray merkeze bağlı Armutlu köyü mevkiinde 377 dönüm arazi üzerinde yer alıyor. Ekiplerimiz,  mevcut kaynakların en verimli şekilde kullanılması hedefiyle kentin altyapısını güçlendirerek enerji tüketiminin yenilenebilir kaynaklardan sağlanması için ciddi adımlar atıyor. Ekonomiye kazandırılamayan evsel atıklar, Armutlu Köyü mevkiinde devreye alınan Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi’nde enerjiye dönüşüyor. Tesis bünyesinde yer alan kompost ünitesinde sayesinde atıklar organik gübre ile topraklara mineral açıdan zenginlik katıyor.”

GES PROJESİ İLE ENERJİ ÜRETİMİ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ARTIRILACAK

Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi, enerji üretimini artırmak için bünyesinde GES (Güneş Enerji Santrali) kuruyor. GES Mekanik ayırma Tesisi ve İdari bina inşaatlarının kasım ayı sonlarında bitirilmesi planlanıyor. Yap işlet devret modeli ile yapılan Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi Projesi planlı ve programlı olarak kapasite artırımı gerçekleştiriliyor. GES (Güneş Enerji Santrali) projesinin hayata geçmesiyle beraber şehrin enerji ihtiyacının önemli bir bölümü bu tesisten karşılanmış olacak. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası