banner
Gündem

Daha temiz, daha yeşil ve daha yaşanabilir bir dünya

Adalet Bakanlığı, ‘daha temiz, daha yeşil ve daha yaşanabilir bir dünya’ hedefiyle son yıllarda önemli projeleri hayata geçirirken hem çevreyi koruyor hem de ekonomiye katkı sağlıyor.Adalet Bakanlığı, yürütülen çevre dostu..

Daha temiz, daha yeşil ve daha yaşanabilir bir dünya
banner

Adalet Bakanlığı, ‘daha temiz, daha yeşil ve daha yaşanabilir bir dünya’ hedefiyle son yıllarda önemli projeleri hayata geçirirken hem çevreyi koruyor hem de ekonomiye katkı sağlıyor.Adalet Bakanlığı, yürütülen çevre dostu faaliyetler ile doğanın korunmasına ve çevre bilincinin artırılmasına katkı sağlıyor. Güneş enerji santrallerinden geri dönüşüm tesislerine, adalet ormanlarından e-Tebligata kadar birçok çevre dostu uygulamayı hayata geçiren Bakanlık, gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmayı hedefliyor.

‘E-TEBLİGAT İLE 133 BİN AĞAÇ

KESİLMEKTEN KURTARILDI’

Adalet Bakanlığının 2015 yılından itibaren uygulamaya koyduğu e-Tebligat ile 223 milyon 678 bin 655 ileti muhataplarına elektronik ortamda ulaştırıldı. Çevre dostu uygulama e-Tebligat sayesinde 7 bin 829 ton kağıttan tasarruf edildi. Böylece 133 bin 89 ağaç da kesilmekten kurtarıldı. Yargıda dijital dönüşümün bir parçası olan e-Tebligat uygulaması, kağıt tasarrufu sağlarken aynı zamanda yargısal süreçlerin de hızlanmasına büyük katkı sağlıyor.

‘559 ADALET ORMANLARI OLUŞTURULDU’

Adalet Bakanlığı çevreci adalet uygulamaları kapsamında bir yandan kağıtsız hizmetler dönemine geçerken diğer yandan da Türkiye genelinde adalet ormanlarıyla 2 milyonun üzerinde fidan toprakla buluşturdu.Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü eliyle Türkiye’nin farklı bölgelerinde 559 adalet ormanı oluşturuldu.2017 yılından bu güne kadar personel, hükümlü ve tutuklular tarafından toprakla buluşturulan 2 milyon 213 bin 242 fidan geleceğe nefes oldu. Aynı zaman süresince 3 milyon 818 bin 915 ağacın bakımı da yapıldı.

‘GERİ DÖNÜŞÜM TESİSLERİYLE

 ÇEVREYE KATKI SAĞLANIYOR’

Birçok alanda çevreci uygulamalarına devam eden Adalet Bakanlığı, kaynakların doğru ve verimli kullanılması, israfın önlenmesi ve atıkların geri kazanılacak şekilde değerlendirilmesi kapsamında da birçok önemli projeye imza attı. Hem çevreye verdikleri zararlar hem de kaynakların sınırlı olması nedeniyle fosil yakıtlarının alternatifi olabilen yenilenebilir enerji kaynaklarını yaygınlaştırdı.

Bakanlık, ceza infaz kurumları bünyesinde İşyurtları Kurumu eliyle kurduğu geri dönüşüm tesisleri ile Sıfır Atık Projesini de destekliyor. Foça Açık Ceza İnfaz Kurumu bünyesinde kurulan biyogaz tesisi ve katı atık depolama alanı, İzmir-Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Ambalaj Atığı Tesisi, Ankara-Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü Kompost Üretim ve Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisi sayesinde atıklar dönüştürülerek ekonomiye kazandırılıyor.

‘YENİLENEBİLİR ENERJİ

KAYNAKLARI YAYGINLAŞTIRILIYOR’

Adalet Bakanlığı ceza infaz kurumlarında; aydınlatmalarda LED dönüşümü, ısıtma ve sıcak su için ısı pompası kullanımı gibi enerji tasarrufu sağlayan güneş enerji santrali (GES) başta olmak üzere kurumların yapısına uygun çevreci çözümler üzerinde çalışmalarını yürütüyor.Pilot olarak seçilen Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsünde elektrik ihtiyacının tamamının karşılanabilmesi için 2022 yılında 9.8 megavat gücünde GES kurulumu ve iç aydınlatmalarda LED dönüşümü gerçekleştirildi.

2023 yılında 15 milyon kWh elektrik üretilen GES santraliyle 60 milyon lira tasarruf sağlandı. Ayrıca LED dönüşümü sayesinde aydınlatmada yüzde 30 oranında elektrik tasarrufu yapıldı. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası