Gündem

‘Daha yapacak çok işimiz var’

BAŞKAN DİNÇER; “AKSARAY’IN BUGÜNLERİNE VE YARINLARINA BÜYÜK KAZANIMLAR SAĞLADIK” Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, göreve geldiği 2019 yılından bu yana geçen zamanda Aksaray’ın uzun vadeli vizyonu değişmek için çok önemli..

‘Daha yapacak çok işimiz var’
banner

BAŞKAN DİNÇER; “AKSARAY’IN BUGÜNLERİNE VE YARINLARINA BÜYÜK KAZANIMLAR SAĞLADIK”

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, göreve geldiği 2019 yılından bu yana geçen zamanda Aksaray’ın uzun vadeli vizyonu değişmek için çok önemli adımlar attıklarını söyledi. Şehir genelinde altyapı hizmetleri, ulaşım, çevre koruma, eğitim, sağlık, kültür ve pek çok alanda radikal kararlar alarak önemli projeleri başlattıklarını ifade eden Dinçer, “Hizmetleri hayata geçirirken şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkesinden hiçbir zaman taviz vermedik. Hizmette geride bıraktığımız 55 aylık zamanda Aksaray’ın geleceğine etki edecek kalıcı birçok eseri hayata geçirdik. Daha yapacak çok işimiz var” dedi.

ALK YAPI-ÜST YAPI

Dinçer, ilk günden itibaren Aksaray’da altyapıdan üstyapıya kadar büyük bir dönüşüm başlattıklarını vurgulayarak; “Altyapıda içme suyu temininde kullanılan asbest boruları devre dışı bırakarak sağlıklı poliüretan boruları değişerek işe başladık. Altyapı ve üstyapıda seferberlik ilan ederek yapılmaz denilen birçok işi başarıyla yürüttük. Şehrin geleceğine yön veren ecdat yadigâr eserleri restoresinin yanında sosyal ve kültürel alanda da önemli projeleri hayata geçirdik. Aksaray sanayinin yeni yerine taşınmasına öncülük ettik. Aksaray’da ilk kez uygulanan kentsel dönüşüm projesinde elimizi taşın altına koyduk ve yapılmaz denilen kentsel dönüşüm projesini ihale sürecine kavuşturduk.

YENİ BELEDİYE HİZMET BİNASI

Aksaray halkına en iyi hizmeti sunmak için ilk günden kolları sıvadık. Vizyon projelerimiz arasında yer alan Yeni Belediye Binası Projesi bu noktada önemli bir yer teşkil ediyor. Şehrin merkezinde bina ömrünü tamamlamış ve trafik yoğunluğuna neden olan Aksaray Belediyesi Hizmet Binasının taşınması gerektiğini ve şehir halkına daha kaliteli hizmetin sunulması gerektiğini hep vurguladık.  Uzun yıllar kullanılabilir ve ihtiyaçlara cevap verebilecek nitelikte olan şehrimizin Yeni Belediye Hizmet Binamızda çalışmalar planlandığı şekilde devam ediyor. Aksaray’ın tarihine ışık tutan pek çok tarihi eserleri restore ederek gün yüzüne çıkarttık. Aksaray tarihinde mührü olan Selçuklu Devletinin şehirde bir yansıması olarak Selçuklu Külliyesi ve Cami projesini hayata geçirdi. Bu projede inşaat çalışmaları yüzde 85 seviyesine ulaştı.

GES PROJELERİ

Aksaray elinde bulundurduğu imkanları en iyi şekilde kullanarak yenilebilir enerji kaynaklarına da yöneldik. Salı Pazarı çatısına kurduğu Güneş Enerji Santrali (GES) ile güneş enerjisini elektriğe dönüştürerek belediye ek gelir sağladık. 2020 yılında 3,5 milyon liraya mâl olan Güneş Enerji Santrali’nden 2 yılda toplamda 3,5 milyon gelir elde ederek santralimiz kendi maliyetini karşılamış oldu. Bundan sonra santralden üretilen elektriğin getirisi belediyemiz kasasına ek gelir sağlayacak. Kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanmaya, üretmeye ve şehrimize değer katan projeler yapmaya devam edeceğiz. Enerjide verimliği artırmak için yapılan projeler örnek olarak Armutlu Köyü yakınlarında hayata geçen Entegre katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisini işaret etti.Çöp atıklarını enerjiye dönüşmek için 80 milyon yatırım bedeline sahip Katı Atık Tesisi için Belediye kasasından bir kuruş dahi çıkmadan hayata geçen ve daha sonra devreye alınan Tesiste enerji üretimi başladık. Katı atık tesisi tam kapasiteye ulaştığında en az 10 bin konutun enerji ihtiyacına eşdeğer enerji üretimine ulaşacak.

SOSYAL BELEDİYECİLİK

Sosyal belediyecilik alanında da çok güzel çalışmalara imza attıklarını aktaran Dinçer, “Belediyenin atıl durumdaki arazilerini değerlendirdik. Belediye ait 500 dönüm araziye arpa ekimi yaparak hasat edilen arpayı daha sonra buğday ve una dönüştürerek ihtiyaç sahiplerinin yararına kullandık. Aynı araziye bu yılda nohut ekerek yine 12 bin ailenin nohut ihtiyacını buradan karşılamış olduk. Her zaman üretim ve üreticinin yanında yer aldık. Kurduğumuz lavanta bahçesiyle Aksaraylı üreticilere tıbbı aromatik bitki üretiminde rol modelliği üstlendik” diye konuştu.

BİLİM FESTİVALİ

Aksaray’ın ufkunu değiştiren bir diğer projelerinin de Bilim Festivali olduğunu ifade eden Dinçer; “Bu yıl 2’ncisi düzenlenen Bilim Festivali, ilk yılında olduğu gibi ülke genelinde büyük ses getirdi. Toplumun her kesimi ile beraber özellikle de gençlerin bilim ve teknoloji ile buluşması sağlandı. Kadın Aktive Merkezileri ile birlikte öğrencilerin için rahatlıkla ders çalışma yaparak araştırma yapabilecekleri kitap konakları yılın her döneminde öğrencilerin tercih ettiği mekanlar arasına yer aldı. Kitapseverlerin merakla beklediği Kitap Günlerinde bu yılda 160 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlandı. Üzüm pekmez festivali, sünnet şöleni, çocuk şenlikleri ile toplumun ihtiyaç beklentilere göre etkinlikler gerçekleşti. Aksaray’a kazandırdığı TOKİ Kapalı Semt Pazarı ve Çok Amaçlı Sosyal Tesisi ile birlikte, Kurtuluş, Cuma pazarı, Perşembe pazarıyla halkın beklentilerine cevap veren Belediye Başkanı Dinçer, 4,5 yılda şehre birçok kalıcı eser kazandırarak Aksaray’ın bugünlerine ve yarınlarına büyük kazanımlar sağladı” diye konuştu. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası