banner
Siyaset

‘Demiryolu Aksaray’ın gelişimine önemli katkılar sunacaktır’

Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı; ‘Aksaray Organize Sanayii Bölgelerimiz’ başlığıyla mecliste bir konuşma yaptı. Kültürel ve tarihi değerleriyle turizm merkezi haline gelen Aksaray’ın, yaşanan son gelişimlerle tarımda ve hayvancılıkta olduğu gibi..

‘Demiryolu Aksaray’ın gelişimine önemli katkılar sunacaktır’
banner

Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı; ‘Aksaray Organize Sanayii Bölgelerimiz’ başlığıyla mecliste bir konuşma yaptı.

Kültürel ve tarihi değerleriyle turizm merkezi haline gelen Aksaray’ın, yaşanan son gelişimlerle tarımda ve hayvancılıkta olduğu gibi artık sanayide de söz sahibi olduğunu ifade eden Kaşlı, demiryolu yapımı konusunu gündeme getirdi.Aksaray Organize Sanayi Bölgesi’nde 300’ün üzerinde fabrika bulunduğunu ve 20 bine yakın istihdam sağlandığını vurgulayan Kaşlı, “Özellikle otomotiv, çelik silo, tekstil, mobilya ve gıda sektörleri başta olmak üzere birçok alanda yüksek üretim hacmiyle Aksaray’ımızın ve ülkemizin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunuyoruz. Şu an 4. genişleme alanı çalışmaları devam eden Aksaray Organize Sanayi Bölgesi, Mersin Liman bağlantısı olan 86 kilometrelik Aksaray -Ulukışla demiryolu hattı projesinin bir an önce hayata geçirilmesi, sanayimizin daha da büyümesine önemli katkı sunacaktır” dedi.

‘AKSARAY SANAYİDEÖNCÜ OLACAK’

İlçelere yapılan yatırımları da değerlendiren Kaşlı, “Kuzeyi güneye, batıyı doğuya bağlayan tüm karayollarının kesişim noktasında bulunan Aksaray’ımızın; ilçelerinde oluşturulan fabrikalar 6. teşvik bölgesinde yer almaktadır. 2022 yılı itibariyle faaliyete başlayan Ortaköy Yunus Emre Organize Sanayi Bölgesi ulaşım noktasında oldukça avantajlı bir konumdadır. Ankara-Niğde Otobanına 2.5 kilometre mesafede 780 bin metrekare alanıyla toplam 54 adet sanayi parselinden oluşmuştur.  Ortaköy, Ağaçören, Sarıyahşi ilçelerimizin ekonomik büyümesine önemli katkısı olacak olan Ortaköy Organize Sanayi Bölgemizde yaklaşık 4 bin kişiye istihdam sağlanacaktır. Yine Aksaray’ın 2. OSB’si olarak bildiğimiz Sultanhanı Organize Sanayi Bölgesi, Aksaray-Konya karayolu üzerinde ve eski tarihi İpek Yolu güzergâhında ulaşım kolaylığına sahip bir konumdadır. 930 bin metrekare alana kurulu organize sanayide şu ana kadar alınan başvuru sayısı planlanan sayının 4 katına ulaşmış, Aksaray dünyaca ünlü yatırımcıların ilgi odağı haline gelmiştir. Tarım ve hayvancılık alanında öncü olacak Eskil Tuz Gölü Organize Sanayi Bölgesi, Aksaray-Konya karayolunun 68. kilometresine yakın bir yerde 140 hektar alana kurulmuştur. Bunların haricinde Aksaray Ticaret Borsası öncülüğünde kurulan 60 bin hayvan kapasiteli Aksaray Organize Hayvancılık Bölgesinde 150 işletmeci tek çatı altında toplanacak ve Türkiye’nin kırmızı et ihtiyacının yüzde 10’u buradan karşılanacak” diye konuştu.

‘AKSARAY ÜRETMİŞ TÜRKİYE KAZANMIŞ’

Aksaray da faal nüfusun büyük bölümünün tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlanmakta olduğunu ve bölgenin yüzde 52’sinin tarım alanı olarak kullanıldığını hatırlatan Kaşlı, “Karkın Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgemiz, 1445 dekar alan ile şuan da Türkiye’nin 2. büyük jeotermal kaynaklı sera organize sanayi bölgesidir.  Bölgede özellikle kadın istihdamına öncelik verilerek hem yurt içi hem de yurtdışı pazarda değerlendirilmek üzere toplamda 50 bin ton meyve ve sebze üretimi gerçekleşecektir. Bu rakamlarla Aksaray’ın sebze ve meyve üretim hasılası yüzde 50 artacak,  ülkemizin ekonomisine katkısı her yıl 750 milyon lira civarında olacaktır.  Yine 2021 TÜİK verilerine göre Aksaray ayçiçeği üretiminde birinci, yonca, şekerpancarı, kabak, sarımsak ve çavdar üretiminde ise Türkiye’de ilk 5’te yer almaktadır.   Tahıllar ve Bitkisel Ürünlerin Üretim Miktarı (Ton) bakımından ülke içinde 2. sıradayız. Yani Aksaray üretmiş, Türkiye kazanmıştır” dedi. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası