Gündem

‘Deprem kentsel dönüşümün önemini ortaya çıkardı’

Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, yüzyılın en büyük afetlerinden biri olan 10 ilde ağır can kayıpları ve hasarlara neden olan depremden hemen sonra birçok kentte yardım çalışmalarına katıldığını bildirdi…

‘Deprem kentsel dönüşümün önemini ortaya çıkardı’
banner

Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, yüzyılın en büyük afetlerinden biri olan 10 ilde ağır can kayıpları ve hasarlara neden olan depremden hemen sonra birçok kentte yardım çalışmalarına katıldığını bildirdi.

Deprem bölgesi hakkında açıklamalarda bulunan Dinçer, “Ülkemizin deprem kuşağında olduğu bir gerçek. Depremde yıkılan ya da ağır hasar alan konutların birçoğunun 1999 depreminden önce inşa edilen yapılar olduğu ortaya çıktı. Eski binaların zayıf malzeme, denetimsizlik gibi gerekçelerle yıkıldığı zaten herkesçe biliniyor. Bundan sonrası için depreme karşı daha dayanıklı korunaklı binalar yapmaktan başka çaremiz yok. Afet bölgesinde inşa edilen Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) ait yapılar 9 saat arayla yaşanan ve büyük yıkıma neden olan depremleri neredeyse hasarsız atlattı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla ülke genelinde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın koordinesinde yürütülen kentsel dönüşümün önemi de yaşanan bu acı olaydan sonra bir kez daha gün yüzüne çıktı. Bu anlamda yaşanan acıları unutmadan bundan sonraki yıllarda meydana gelebilecek depremlere hazırlıklı olmak gerekiyor” dedi.

‘BİZ BİRLİKTE TÜRKİYEYİZ’

Dinçer, Aksaray’ın Hamidiye Mahallesi’nde başlatılan ‘Kentsel Dönüşüm’ projesinde 68 yapının yıkımının neredeyse tamamlanmak üzere olduğunu ifade etti.

Kentsel dönüşüm alanında kısa süre içerisinde inşaat çalışmalarına başlayacaklarını aktaran Dinçer, “Şehrin kalbinde başlatmış olduğumuz yenileme çalışmalarımızı daha sonra şehrin ihtiyaç duyulan diğer noktalarında da devam ettireceğiz. Daha modern, sağlam ve kullanışlı yapılarla Aksaray’ı yeniden inşa etmeyi sürdüreceğiz. Biz birlikte Türkiye’yiz” diye konuştu. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL