Özel

Deprem sonrası hayvan bakımı

DOĞAL AFETLERDEN BİRİ OLAN DEPREM OLAYLARINDAN SONRA BULUNAN KEDİ VE KÖPEK GİBİ HAYVANLARA NASIL YAKLAŞILIR VE NELER YAPILMASI GEREKİR? VETERİNER HEKİM SEVİNÇ SEVİNÇ HAYDARDEDEOĞLU ANLATTI Aksaray’daki ‘Sevinçli Patiler’ Veteriner Kliniği..

Deprem sonrası hayvan bakımı
banner

DOĞAL AFETLERDEN BİRİ OLAN DEPREM OLAYLARINDAN SONRA BULUNAN KEDİ VE KÖPEK GİBİ HAYVANLARA NASIL YAKLAŞILIR VE NELER YAPILMASI GEREKİR? VETERİNER HEKİM SEVİNÇ SEVİNÇ HAYDARDEDEOĞLU ANLATTI

Aksaray’daki ‘Sevinçli Patiler’ Veteriner Kliniği Hekimi Sevinç Sevinç Haydardedeoğlu depremde bulunan hem evcil hem de sokak hayvanlarına yönelik yapılması gereken ilk yardım ve müdahaleler için tavsiyelerde bulundu.

Hayvanları bulan kişilerin sağlık konusunda eğitimi yoksa en yakın veteriner hekimine götürmeleri gerektiğini belirten Haydardedeoğlu, “Bulduğunuz kediye sakin bir ses tonuyla, göz temasından kaçınarak yaklaşmamız gerekiyor. Çünkü özellikle kediler tanımadığı kişilerden biraz korkabilir. Veteriner kliniğine gitmeden önce bulduğumuz hayvanlar susuz kalmış olabilir bu durumda mutlaka su vermemiz gerekir” dedi.

‘HAYVANLARA HEMEN YEMEK VERMEYE ÇALIŞMAYALIM’

Bulunan hayvanlara hemen bir şey yedirmemenin gerekliliğinden bahseden veteriner hekim Haydardedeoğlu şöyle konuştu: “Hemen bir şey yedirmek hayvanlara zarar verebilir. Çünkü hayvanın yutkunma refleksi olup olmadığını bilemeyebiliriz. Bu durumlarda ilk önce veteriner hekim tarafından bakılması ve kontrol edilmesi gerekir. Eğer hayvan bir şey yedirdiğinizde yutamıyorsa -özellikle kedilerde- yemek ciğere kaçabilir. Veteriner bakımından sonra hayvan hastaysa ve yutkunma sorunu varsa veteriner kliniklerinden bulunabilecek besin değeri yüksek olan özel solüsyonlar ve sıvı gıdalarla besleyebilirsiniz. Onun dışında her şey normal ise herhangi bir sorunla karşılaşmıyorsak, normal mama ile devam etmelerinde sorun yok.”

VETERİNER BAKIMI

Veteriner kliniğinde yapılması gereken işlemleri kaydeden Haydardedeoğlu, “İlk başta hayvan şokta mı? diye bakılması ve genel kontrolünün yapılması gerekiyor. Genel kontrol yapıldıktan sonra da gerekirse kan alınıp herhangi bir şok ya da enfeksiyon durumu var mı ona bakılması önerilir. Ele gelen ya da gelmeyen kırığı varsa röntgen çekilerek iç kanaması durumunun var olup olmadığı incelenmelidir” ifadelerini kullandı. Foto-Haber: Aigerim IRGEBAY

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL