Gündem

Dezavantajlılara 150 bin TL hibe desteği

İŞ-KUR Aksaray İl Müdürü Mahmut Akkuş, engelli ve eski hükümlü vatandaşlara150 bin liraya kadar hibe desteği sağlanacağını söyledi. Başvuruların 9 Haziran’da sona ereceğini aktaran Akkuş, “Aksaray Valiliği öncülüğündekurum ve kuruluşların..

Dezavantajlılara 150 bin TL hibe desteği
banner

İŞ-KUR Aksaray İl Müdürü Mahmut Akkuş, engelli ve eski hükümlü vatandaşlara150 bin liraya kadar hibe desteği sağlanacağını söyledi. Başvuruların 9 Haziran’da sona ereceğini aktaran Akkuş, “Aksaray Valiliği öncülüğündekurum ve kuruluşların iş birlikteliğinde, dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan engelli ve eski hükümlü statüsündeki vatandaşlarımıza yönelik olarak bugüne kadar çok sayıda vatandaşımız hibe desteği almaya hak kazanmıştır. Kendi işini kurmaları doğrultusunda bu vatandaşlarımıza toplamda 5.576.886,00 TL tutarında kaynak tahsisi gerçekleştirilmiştir. Bu tahsisle birlikte, Aksaray ilimizdekırılgan gruplar içerisinde yer alan vatandaşlarımız farklı sektörlerde iş yerlerini kurup kendi işlerinin patronu olarak iş gücü piyasasına katılmıştır. Engelli ve Eski Hükümlü Statüsündeki Vatandaşlarımıza Yönelik 2023/2. Dönem Kendi İşini Kurma Desteği Başvuruları alınmaya başlamıştır. Bu doğrultuda Engelli ve Eski Hükümlü statüsündeki vatandaşlarımıza 150.000 TL’ye kadar hibe desteği sağlanabilecektir. Proje başvuruları 9 Haziran 2023 tarihi saat 23.59’a kadar devam edecektir” dedi.

Destek verilecek alanlar ve başvuru şartlarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Akkuş; “Komisyon değerlendirmesi sonrasında kaynak tahsis edilmesine karar verilen projelerde, başvuru sahibinin talep etmesi halinde, aşağıdaki maliyetler karşılanabilecektir:  Kuruluş işlemleri desteği: İşyeri kuruluşu için yapılan resmi işlemler, onaylar, izinler, ruhsatlar ve sigorta gibi masraflar için belge karşılığı olmak üzere en fazla 10.000 TL. İşletme gideri desteği: Sözleşme imza tarihinden sonra 12 ay süre ile belge karşılığı olarak işletme giderlerinin (su, elektrik, iletişim, ısınma, kira ve tanıtım) en fazla yüzde 60’ını geçmeyecek şekilde yıllık toplamda en fazla 30.000 TL. (tarım ve hayvancılık sektörüne ait projelerde kira desteği sağlanmadığından en fazla 15.000 TL.) c) Demirbaş desteği: Tarım ve hayvancılık sektörüne ait projelerde sözleşme imza tarihinden itibaren 12 ay boyunca belge karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili demirbaş maliyetleri için vergiler dâhil en fazla 90.000 TL, diğer sektörlere ait projelerde sözleşme imza tarihinden itibaren 12 ay boyunca belge karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili makine, teçhizat, yazılım, donanım, ofis malzemesi gibi maliyetler için vergiler dahil en fazla 110.000 TL.”

Hibe desteğinden yararlanmak isteyen engelliler için gerekli şartları da sıralayan Akkuş; “İŞKUR’a engelli kaydı olmak, Bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerle kaybetmesi nedeniyle işgücünün en az % 40’ından yoksun olduğuna ilişkin “Sağlık Kurulu Raporuna” sahip olmak. 18 yaşını tamamlamış olmak. Hangi sebeple olursa olsun emekli olmamak. İŞKUR’a herhangi bir borcu bulunmamak. Kendi üzerine aktif olarak kayıtlı işyeri/işletme olmamak, (Proje başvuru rehberi yayım tarihi itibari ile proje konusu meslekte son bir yıl içerisinde terk mükellefi olmamak). İşyerinin kurulacağı il sınırları içinde ikamet etmek. Girişimcilik eğitim programı sertifikasına sahip olmak. Kurulacak iş ile ilgili başka mevzuatlarda aranılan diploma, sertifika, izin vb. belgelere sahip olmak ve aranılan diğer şartlara haiz olmak. Kendisine vasi tayini yapılmamış olmak. Herhangi bir icra dosyası bulunmamak (Komisyon tarafından kabul edilen projelerin sözleşme imzası öncesinde https://www.turkiye.gov.tr/adalet-icra-dosyasi-sorgulama adresinden kişinin icra dosyasının olup olmadığı sorgulaması yapılacaktır). Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği projelerinde “Sürü Yönetim Elemanı/Hayvan Yetiştiriciliği” belgesine, Arıcılık projelerinde ise “Arıcılık” belgesine (sertifikasına) son başvuru tarihi itibariyle sahip olmak (MEB veya Üniversite onaylı olmalıdır)”diye konuştu. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası